Βαθμός με… δέκα για την Καβάλα

Από έναν βαθμό πήραν Καβάλα και Αιγάλεω που έμειναν στο 0-0 για τη δεύτερη αγωνιστική της Football League.

Τις πρώτες απώλειες βαθμών στην έδρα του είχε ο ΑΟ Καβάλας ο οποίος παραχώρησε ισοπαλία 0-0 στο Αιγάλεω.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερο από μισή ώρα, άντεξαν στην πίεση που τους ασκήθηκε και πήραν τoν βαθμό της ισοπαλίας.

Ο ΑΟΚ έπαιξε με 10 παίκτες για  ένα ημίωρο στο β` μέρος ενώ στο Α` μέρος θα μπορούσε να είχε πάρει κεφάλι στο σκορ βάση ευκαιριών

Ο  Παύλος Δερμιτζάκης  παρέταξε την ίδια ενδεκάδα σε σχέση με αυτή  που αγωνίστηκε  κόντρα στην Τρίγλια στο ματς της 1ης αγωνιστικής.

Ο ΑΟΚ στο Α` μέρος ήταν καλύτερος και είχε δυο σπουδαίες ευκαιρίες με τον Β. Παπαδόπουλο να πετύχει γκολ ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν απείλησαν ιδιαίτερα  την εστία του Δήμιζα. Μετά το 30` προσπάθησαν να βγουν στην επίθεση χωρίς όμως να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση.

Οι γηπεδούχοι δικαιούταν κάτι παραπάνω με την απόδοση τους στα πρώτα 45 λεπτά.

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν στο 59` όταν ο ΑΟΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Καζαντζίδη ενώ πριν θα μπορούσε να είχε προηγηθεί με τον Χαντί.

Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και το Αιγάλεω πίεσε με περισσότερους  επιθετικούς και έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Πετρόπουλο. Επίσης στις καθυστερήσεις με τον Φαρινόλα.

Στο 5  από ` ωραία πάσα του Παπαστεριανού, βγαίνει μόνος του ο Β. Παπαδόπουλος πλάσαρε αλλά έσωσε  ο Σικαλιάς.

Στο 17` σουτ Καζαντζίδη από καλή θέση πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

Στο 27`  ωραίος συνδυασμόςΓαβριηλίδη- Β. Παπαδόπουλου και σουτ του τελευταίου από πολύ καλή θέση μόλις άουτ.

Στο 31` σουτ του Γαβριηλίδη από καλή θέση  απέκρουσε ο Σικαλιάς

Στο 50` ακυρώθηκε  γκολ με κεφαλιά του Λάμπρου ως οφσάιντ

Στο 54` ο Χαντί χάνει μεγάλη ευκαιρία από κοντά με γυριστό σουτ

Στο 59` κόκκινη κάρτα ο Καζαντζίδης που ανέτρεψε τον Τσίτσαρη που έφευγε μόνος του για την εστία του Δήμιζα

Στο 81` απειλεί από πλάγια θέση Πετρόπουλος αλλά ο Δήμιζας είναι παρόν

Στο 90+ σουτ του Φαρινόλα έσωσε ο Δήμιζας

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

ΑΟΚ: 1 Δήμιζας, 2 Καζαντζίδης, 23 Μαϊδανός,6 Παπαστεριανός, 22Στίκας, 28 Β. Παπαδόπουλος 73` Μαρκόπουλος ,  8Γαβριηλίδης, 12Κέρθι,17 Βόσαλικ, 30 Χαντί 63` 19  Ορφανίδης ,11 Μελισσόπουλος 86` Αρναούτογλου .

Αιγάλεω: 20 Σικαλιάς, 2Τσαφταρίδης,6 Σπυρόπουλος, 5 Παπανικόλας,29 Γκότοβος,  60 Λάμπρου,28 Χατζηιωαννίδης 73` Συριόπουλος , 8Σταματάκης 77` Φαρινόλα ,9 Πετρόπουλος  , 17Τσίτσαρης 85` Μάρτινς , 7 Τσιλιγγίρης.

*Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι εξέδωσαν ανακοίνωση στο ημίχρονο, με παράπονα για τη διαιτησία.

Πηγή – foto: proininews.gr