Η Κέρκυρα στην 2η θέση 2-1 στην Σπάρτη

H  Kέρκυρα ήταν η ευνοούμενη της 13ης αγωνιστικής καθώς πέρασε νικηφόρα από την Σπάρτη με 2-1 και αναρριχήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας τον Απόλλωνα Λάρισας που έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Οι Φαίακες πανηγύρισαν την τρίτη σερί νίκη τους σε ισάριθμα ματς μέσα στο νέο έτος . Με γκολ των Μότα και Τουράμ πήραν αυτό που ήθελαν, με τον Τιεντσέ απλά να μειώνει στις καθυστερήσεις για τους Λάκωνες  οι οποίοι φαίνεται να επηρεάστηκαν και από την δήλωση αποχώρησης των διοικούντων Βουδούρη και Νικόλαρου.

Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά στο ματς και απείλησε μόλις στο 2′ με τον Κόντο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ ενώ στο 42΄ο ίδιος παίκτης απείλησε αλλά το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Σπανού έγινε πιο πιεστική και στο 54ο λεπτό ο Κόντος έβγαλε  σέντρα και ο Μότα  με καρφωτή κεφαλιά  πέτυχε το 0-1, ενώ στο 74′ έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα χάρη στην ατομική προσπάθεια του Τουράμ γράφοντας το 0-2 και καθάρισαν το ματς.

Η  Σπάρτη απλά μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τιεντσέ.

Διαιτητής ήταν ο Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας), με βοηθούς τους Μάριο Καρβούνη (Μεσσηνίας) και Μιχάλη Χατζημανώλη (Δωδεκανήσου), ενώ 4ος ήταν ο Χαράλαμπος Τσουκαλάς (Αθηνών). Έδειξε κίτρινες κάρτες  στους Κολτσίδα, Τιεντσέ  και Τουράμ.

Οι συνθέσεις

ΣΠΑΡΤΗ:  (Αντρέι Τσερνίσοφ): Πάντος, Αρώνης, Φραγκούλης, Κολτσίδας, Καλούσης, Παυλής, Κωνσταντινόπουλος (Kαινούργιος), Νάτσης, Κοζάκης, Τιεντσέ, Βλαχομήτρος.

ΚΕΡΚΥΡΑ: (Δημήτρης Σπανός): Κουτζαβασίλης,  Σπίνουλας, Σανδραβέλης, Κόντος, Κούρος, Θεωδοράκης, Κρητικός, Λινάρδος, Μότα, Βίλα (69′ Αποστολίδης), Τουράμ.

Αποχωρούν οι διοικούντες της ΣπάρτηςΒουδούρης και Νικόλαρος

Αποχωρούν από την Σπάρτη οι παράγοντες Βουδούρης και Νικόλαρος και η ομάδα της Λακωνίας μπαίνει σε νέες περιπέτειες.

Η κοινή ανακοίνωση των Βουδούρη, Νικόλαρου την Κυριακή 20/1 το πρωϊ, λίγες ώρες πριν τον αγώνα με την Κέρκυρα έχει λοιπόν ως εξής:

“Πριν λίγο καιρό και μετά απο πολλά λάθη του καινούργιου προέδρου κ. Γ. Πολολου αλλά και του υποψήφιου (σύμφωνα με το προσύμφωνο), μεγαλομετοχου κ. Χ. Χρήστου, λάθη που προσπάθησαν να τα «φορτώσουν» σε άλλα άτομα, ζητήθηκε η βοήθεια μας.

Η πρόσκληση έγινε αμέσως δεκτή διότι με την γνώση μας και την εμπειρία μας ή ομάδα μπορούσε να ορθοποδήσει και να πετύχει τους στόχους της.

Δυστυχώς όμως, η συνεργασία αυτή δεν ευδοκιμησε, μιας και οι λύσεις που προτείναμε ουδέποτε έγιναν δεκτές κι ως εκ τούτου δεν υπάρχει λόγος παρουσίας μας στην ομάδα.

Όσον αφορά το προσύμφωνο, είμαστε υποχρεωμένοι να κινηθούμε νομικά.