Καλπάζει για την κορυφή ο Βόλος

Kαλπάζει ο Ν. Π. Σ. Βόλος καθώς πέτυχε την τρίτη σερί νίκη κερδίζοντας πανάξια τον Πλατανιά με σκορ 3-1 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Football League.

Οι Βολιώτες φλερτάρουν πλέον με την κορυφή και στοχεύουν στην άνοδο στην Σούπερ Λίγκα. Οι Χανιώτες αν και μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και μοιραία δέχθηκαν τα γκολ από τους γηπεδούχους . Έτσι οι Θεσσαλοί καθάρισαν εύκολα σχετικά το παιχνίδι από το α΄ ημίχρονο.
Η ομάδα του Χουάν Φεράντο, άνοιξε το σκορ χάρη σε κεφαλιά του Γκαλίτσιου μόλις στο 12΄ λεπτό. Στο 33΄ ο πρώτος σκόρερ των «κυανέρυθρων» αλλά και της κατηγορίας Βασίλης Μάντζης με σουτ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 44΄ ο Βόλος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Λούκας Γκαρσία. Στην επανάληψη και στο 55΄ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Κότο.
Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Κρητικοί μείωσαν σε 3-1 με τέρμα του Μπιανκόνι. Στο 72΄ οι Χανιώτες έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Νίλι με 2η κίτρινη κάρτα , ενώ στην συνέχεια παρά την πίεση των γηπεδούχων το σκορ δεν άλλαξε .