Ο Ολυμπιακός Βόλου 3-1 την Τρίγλια που αντιστάθηκε στο α΄ μέρος αλλά λύγισε στο τέλος

Σε ανοδική  πορεία βρίσκεται ο  Ολυμπιακός Βόλου  ο οποίος επικράτησε εντός έδρας με 3-1 της Τρίγλιας για τη 12η αγωνιστική.

Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τους 20 βαθμούς και ανέβηκαν μόνοι τέταρτοι στην κατάταξη της βαθμολογίας

Η Τρίγλια,  παρουσιάστηκε ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο μέρος, αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις αλλα  διατηρήθηκε εντός της ζώνης του υποβιβασμού.

Στο 14 ΄οι Χαλκιδικιώτες  έχασαν ευκαιρία με τον  Ντούνγκα  καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ τον Γιδόπουλο. Στο 19′  από σέντρα  του Γραικού ο Πόζογλου  άνοιξε το σκορ σε 1-0  για τους γηπεδούχους.

Οι Χαλκιδικιώτες δεν πτοήθηκαν από το γκολ  και στο 28′ απείλησαν με τον Αμαραντίδη, ενώ  στο 41′ ισοφάρισαν σε 1-1 με κοντινό πλασέ του Πότσι.

Στο 44′ ο 20χρονος κεντρικός αμυντικός έχασε σπουδαία ευκαιρία και για το 1-2, με το σουτ που επιχείρησε να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Ο Ολυμπιακός Βόλου μπήκε με ορμή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 52′ είχε δοκάρι με τον Γραικό ενώ στο 65′ έχασε σπουδαία ευκαιρία με τον Τσίτα και στο επόμενο λεπτό ο Μπουτζίκος με σουτ  σημείωσε  το 2-1 για τους Βολιώτες . Στο  στο 80′ ο Τσίτας με κεφαλιά  διαμόρφωσε το τελικό  σκορ  σε 3-1.

Διαιτητής: Μέγας (Πιερίας). Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Λιόντος (Ηπείρου).
4ος διαιτητής: Ασλανίδης (Πιερίας).Κίτρινες: 40’ Λάσκαρης, 74’ Παπαδημητρίου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σούλης Παπαδόπουλος): Γιδόπουλος, Γραικός, Φαζός, Λάσκαρης,Μπουτζίκος, Τσιάρας, Σκοπελίτης (46′ Τσίτας), Ράντι (46′ Παπαϊωάννου), Ντούνης, Κουτσιανικούλης, Πόζογλου (79′ Στεφάνοβιτς).

ΤΡΙΓΛΙΑ (Νίκος Καραμπετάκης): Παλαβράκης, Ζώτος, Σγουρής, Κουρέλλας, Πότσι, Σαρβανίδης (71′ Έππας), Αμαραντίδης (53′ Παπαδημητρίου), Ζορμπάς, Ευθυμιάδης, Ντούνγκα (82′ Μαντζίρης), Λεμονής.