Οι αλλαγές την ανατροπή για Εργοτέλη 2-1 την Παναχαϊκή

O Εργοτέλης  έκανε την μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας την Παναχαϊκή με σκορ

2-1 και ανέκαμψε βαθμολογικά.

Μετά από πέντε σερί ματς χωρίς νίκη, ο Εργοτέλης επέστρεψε στις επιτυχίες στο Παγκρήτιο,  κάνοντας την μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με πρωταγωνιστές τους Κουατένγκ και τον Καπνίδη που ήταν και οι χρυσές αλλαγές του Νίκκι Παπαβασιλείου. Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» έπιασαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας την Κέρκυρα και απέχουν 11 βαθμούς από την κορυφή.

Στον αντίποδα οι Αχαιοί έμειναν μακριά από τα τρίποντα για έκτο συνεχόμενο ματς. Οι Πατρινοί προηγήθηκαν μόλις στο 1΄  με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ελευθεριάδη. Στην συνέχεια χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν χωρίς να επιτευχεί κάποιο γκολ .

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και είχαν δύο καλές στιγμές με Μπάτζιο στο 53’ και  με τον Έφορντ  στο 54’ ενώ  η είσοδος  στο 68’ του  Κουατένγκ ανέτρεψε τα δεδομένα . Στο 81’ ο Γκανέζος φορ τον δικαίωσε καθώς με ωραίο σουτ έφερε το ματς στα… ίσια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό  Καπνίδης, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα σκόραρε και έκανε  το 2-1 κάνοντας την μεγάλη  ανατροπή.

Διαιτητής ήταν ο Μαλούτας (Ημαθίας), με βοηθούς τους Παπαδάκη (Ημαθίας) και Παρασίου (Ημαθίας).Κίτρινες αντίκρισαν οι  Μπουρσέλης, Μωραΐτης, και Κυνηγόπουλος

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ(Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Κοζορώνης (68’ Κοζορώνης), Γιακούμπου, Οικονόμου (81’ Καπνίδης), Μπάτζιος, Μπουρσέλης, Μπρους, Τσέλιος, Ιατρούδης, Έφορντ, Κατσούρι (55’ Μπουτσάκης).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Καπούταγλης, Πολίμος, Σταμόπουλος, Τσελεπίδης (51’ Φουρλάνος), Λουμπαρδέας, Πλέγας, Μουστακόπουλος, Ελευθεριάδης, Αργυρόπουλος, Κυνηγόπουλος (70’ Μαυρίας), Μωραΐτης.