Γ΄ Εθνική: Στον 2o Όμιλο καλπάζει ο Αλμωπός νίκες για Μακεδονικό, Ποσειδώνα, Γιαννιτσά

O πρωτοπόρος Αλμωπός Αριδαίας, συνέχισε νικηφόρα το πρωτάθλημα κερδίζοντας με σκορ 1-0 την Αστραπή Μεσοποταμίας και οδηγεί την κούρσα κάνοντας καρέ στις νίκες

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα κόντρα στους κυανοκίτρινους ,  που προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με αντεπιθέσεις, χωρίς τελικά να τα καταφέρουν, γνωρίζοντας την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα και χωρίς να σκοράρουν στο φετινό πρωτάθλημα.
Το παιχνίδι ήταν μέτριο με τους γηπεδούχους να έχουν μια φλύαρη υπεροχή.

Στο 5’ ο Ναουμίδης βρέθηκε σε καλή θέση αφύλακτος μέσα στην περιοχή αλλά σούταρε άουτ.
Στο 25’ φάουλ του Νικολίτσα ο Τζιμογιάννης έπιασε την κεφαλιά άουτ.
Στο 28’ κόρνερ εκτελεί ο Ντόγος και ο Πέττας με μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Μεϊμαρίδη, γράφοντας το 1-0 για τον Αλμωπό.

Στο 47’ ωραία ενέργεια του Μεντή και σουτ μόλις άουτ.
Στο 59’ σουτ φάουλ του Κωστούλα απέκρουσε ο Μεϊμαρίδης, νέο σουτ του Ναουμίδη και πάλι ο πορτιέρο της Αστραπής έδιωξε σωτήρια.
Στο 61’ ο Κωστούλας με περίτεχνη ενέργεια απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον Ντόγο που σε κενή εστία σούταρε άουτ.
Στο 63’ κεφαλιά του Σιοπόβου μετά από φάουλ του Στασινόπουλου η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 71’ ο Νικολίτσας ελίσεται ωραία στην περιοχή των φιλοξενουμένων καθυστερεί χαρακτηριστικά και χάνεται η ευκαιρία.
Στο 86’ ο Καραγιάννης βγαίνει τετ α τετ πλασάρει αλλά σώζει και πάλι ο Μεϊμαρίδης.
Αρκετά καλή η διαιτησία των κ.κ. Ασλανίδη, Καλορογιάννη, Τσικλητάρη (Πιερίας)

ΑΛΜΩΠΟΣ ΑΡΙΔΑΙΑΣ (Γιώργος Τυριακίδης): Μένιος, Τζημογιάννης, Κιουλτζόπουλος, (57’ Μαγγίζης), Στογιαννίδης, (78’ Καραγιάννης), Ναουμίδης, Ντόγος, (64’ Ασλαμπάλογλου), Μεντής, Πέττας, Νικολίτσας, Κασναφέρης, (74’ Ξόμπλιος), Κωστουλας.

Αστραπή Μεσοποταμίας:( Γιώργος Τομόπουλος): Μεϊμαρίδης, Παλαιοδήμος, Νικολάου, Κράτσιος Α., Σιοπόβου, Καραμανίδης Γ.,, Κρομλίδης, (55’ Λουδοβάρης), Χότζα, Ταρέλλι, (57’ Σαββόπουλος), Κοκοβίδης, (80’ Γάκιας), Στασινόπουλος, (71’ Καραμανίδης Λ.).

Δεύτερη σερί νίκη για Μακεδονικό

Ο Μακεδονικός πέτυχε την δεύτερη διαδοχική νίκη του στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής κερδίζοντας την Θύελλα Σαρακηνών με 2-0.

Οι πράσινοι κράτησαν το μηδέν στην άμυνα για τρίτη συνεχόμενη αγωνιστική και μετά το διπλό στην Μεσοποταμία, κέρδισαν και εντός έδρας.

Ισορροπημένο και ποιοτικά μέτριο το α’ ημίχρονο με κορυφαία στιγμή το δοκάρι των φιλοξενούμενων στο 26΄, με τον Κούμπους.

Καλύτερος και πιο αποτελεσματικός ο Μακεδονικός στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέσα σε διάστημα εννέα λεπτών .

Ο Σάκης Μπαρντούσι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της εντός έδρας νίκης του Μακεδονικού με 2-0 επί της Θύελλας Σαρακηνών, σημειώνοντας τα δύο τέρματα της αναμέτρησης.  Να σημειωθεί πως σήμερα επέστρεψε στην Ευκαρπία και ως αντίπαλος του Μακεδονικού, ο πρώην προπονητής του και νυν της Θύελλας, Λεωνίδας Μπίλης.

Ο εξτρέμ του Μακεδονικού αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους πράσινους αφού μπήκε στο 55′ και στο 64ο λεπτό άνοιξε το σκορ ενώ στο 73΄«κλείδωσε» το τρίποντο. Και τα δύο γκολ προήλθαν από ασίστ του Τσουκάνη.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Παντζιαράς): Γρηγοριάδης, Σάββας, Τσελέπης, Τσιαμπάζης, Ανδρέου, Πολυζωίδης, Παπαδόπουλος (55′ Μπαρντούσι), Δοϊρανλής (86′ Λαβιδάς), Κωνσταντινίδης (81′ Τζάνης), Τράικος (59′ Καρανικόλας), Τσουκάνης.

ΘΥΕΛΛΑ ΣΑΡΑΚΗΝΩΝ (Μπίλης): Φιρινίδης, Εφραιμίδης (59′ Τσορλίνης), Γεωργίου, Κούμπους, Ουζούνης, Μελίσσης, Ιωάννου (46′ Ηλιάδης), Κυζιρίδης, Γκέσιος, Τσόρμπας (59′ Μαντζανάς), Ρώσσης (68′ Λαφαζανίδης).

Τέταρτη ισοπαλία για Αγροτικό Αστέρα 0-0 στα Τρίκαλα Ημαθίας

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι της 4ης εμβόλιμης αγωνιστικής που έγινε στο γήπεδο Τρικάλων Ημαθίας, μεταξύ του γηπεδούχου Μέγα Αλέξανδρου και του Αγροτικού Αστέρα Ευόσμου.

Ένα αποτέλεσμα που με βάση τη συνολική εικόνα των δύο ομάδων και την ελάχιστη παραγωγή φάσεων, μάλλον δίκαιο θα μπορούσε να χαρακτηριστεί.

Ήταν για την ομάδα του Ευόσμου η  4η σερί ισοπαλία στο πρωτάθλημα, δείχνοντας για ακόμα ένα παιχνίδι, το πρόβλημα που έχει στο γκολ.

Με το “καλημέρα” στα πρώτα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού έγινε η πρώτη σπουδαία φάση για γκολ, όταν ο Παπαθανασίου απόκρουσε σωτήρια με τα πόδια γυριστό σουτ του Πίκου από πολύ κοντά. Στο 19΄ έγινε η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για τα Τρίκαλα, όταν από σέντρα του Ατανάσοφ από δεξιά ο Λίτσι έπιασε μέσα από τη μικρή περιοχή την σκαστή κεφαλιά που απόκρουσε σε κόρνερ ο Παπαθανασίου με τη βοήθεια του δοκαριού. Καλοχτυπημένο φάουλ του Αβραμόπουλου λίγα λεπτά αργότερα, απόκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Αστέρα.

Στην επανάληψη οι καλές φάσεις ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού. Ο Αστέρας που πίεσε στο τελευταίο τέταρτο λίγο έλειψε να αποδράσει με ένα ανέλπιστο διπλό, αλλά ο Κατσιάκης στο 92΄ έπιασε χλιαρά το πλασέ μόνος απέναντι στον Αργυρόπουλο. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καπετάνος έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής που πέρασε μόλις πάνω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων.

Διαιτητής ο κ. Κατεριάδης, βοηθοί οι κ.κ. Κεσίσογλου και Αρέστης, όλοι του συνδέσμου Πέλλας.

Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Ατανάσοφ, Βλάχος (55΄ Κιρκιλιανίδης), Τσιρίδης, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Μπαντής, Πίκος (70΄ Καπετάνος), Παρσόπουλος (71΄ Ελευθεριάδης), Λίτσι (89΄ Κοσέογλου).

Αγροτικός Αστέρας Ευόσμου (Τσουκαλίδης): Παπαθανασίου, Ουρδούδης, Ζουλούμης, Καλλίδης, Κολώνης, Τοπαλίδης (46΄ Κωνσταντινίδης), Κουτσικαβαγγέλης, Αποστόλ (89΄ Ράπτης), Αποστολίδης (66΄ Καπέτσος), Αβραμίδης (84΄ Κατσιάκης), Αθανασιάδης.

O Ποσειδώνας πήρε το ντέρμπι 1-0 τον Θερμαϊκό

Aήττητες  παραμένουν οι τρεις εκ των τεσσάρων ομάδων της Θεσσαλονίκης, με βασικό «όπλο» τους την αμυντική τους λειτουργία.

Στο τοπικό ντέρμπι της ανατολικής Θεσσαλονίκης, ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας του Γιώργου Αμανατίδη επικράτησε με 1-0 του Θερμαϊκού Θέρμης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το Χαρίση, διατηρώντας ένα αήττητο σερί τριών αγωνιστικών με δυο νίκες και μια ισοπαλία.

Στην επανάληψη ο Ποσειδώνας άλλαξε πρόσωπο μετά τις αλλαγές του είχε την πρωτοβουλία καιέφτασε στην νίκη. Πρόσωπο του αγώνα ίσως ήταν ο Αζούδης ο οποίος στο 64’ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και στο αμέσως επόμενο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε χέρι του αντιπάλου. Την εκτέλεση του ανέλαβε ο Χαρίσης ο οποίος έραψε το τελικό 1-0 .

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ: Σταυρίδης, Μιχαηλίδης (65’ Δεληζάνος), Αναγνώστης, Μπιμπισίδης, Δημητρακόπουλος (64’ Αζούδης), Βασαίτης, Χατζηβασιλειάδης, Λαγόντσος, Χαρίσης (89’ Τραχανάς), Κακουλίδης, Ξανθόπουλος (76’ Κωνσταντίνου).

ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ: Παναγιωτίδης, Αγγελίδης, Ράντζα,  Τρόκας, Μπατακόιας , Δοξάκης, Αχαλινόπουλος, Βλαχόπουλος, Μπικιάρης Ρ, Χαραλαμπίδης, Μαυρομάτης.

Σκόνταψε η Καλλικράτεια 2-2 με Εδεσσαϊκό

Μέταλλο νικητή έδειξαν  οι παίκτες του Εδεσσαϊκού που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0.

Τιμώντας την ιστορική φανέλα του Εδεσσαϊκού οι παίκτες του Πάρη Ζουμπουλη έδειξαν μέταλλο νικητή και κατάφερναν να επιστρέψουν από το 2-0 και να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Καλλικράτεια.

Μόλις στο 2′ η ομάδα του Δημήτρη Κάλφα άνοιξε το σκορ, με  συρτό σουτ του Γκέρι

Στο 17′ ο Μάνιος αστόχησε σε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, ύστερα από σέντρα ακριβείας του Κιόρτση.

Στο 20′,, ο Σουλίδης αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 21′ όμως ο Δαγκουλης μετά από ατομική προσπάθεια, πέτυχε το 2 – 0 για την Καλλικράτεια.

Στο διλεπτο 30′- 31′ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μετά από ισάριθμες στατικές φάσεις (κόρνερ), ενώ στο 45′ μείωσαν με διαγώνιο σουτ του Τσολακίδη, ο οποίος έγινε αποδέκτης της μπάλας, μετά από συνεργασία Τούφα-Μάνιου.

– Στο 55′ ο Γκέρι βρέθηκε απέναντι από τον Βασιλειάδη, αλλά το ψηλοκρεμαστό πλασέ του κατέληξε λίγο έξω από την δεξιά συμβολή των δοκών του γκολκίπερ του Εδεσσαϊκού,σε μία φάση που στοίχησε τον τραυματισμό και την αποχώρηση του επιθετικού της Καλλικράτειας και ας ευχηθούμε να μην έχει κάτι σοβαρό.

– Στο 63′ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Συλλέκτη, ο Μάνιος έφερε το παιχνίδι στα ίσια με κοντινό πλασέ.

– Στο 69′ ο Προβατίδης επιχείρησε το αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Βασιλειάδη.

Διαιτητής ο Δραγούσης με βοηθούς τους Ζιγκερίδη και Χαραλαμπόπουλο, όλοι τους από την Ένωση Κιλκίς.

ΝΕΟΣ Π.Ο. ΝΕΑΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ (Δημήτρης Κάλφας): Συλλέκτης, Κοσμίδης, Τριανταφυλλίδης(50′ Κριτσιάνης – 76′ Χατζηϊγνατιάδης), Δαγκούλης, Κύρκου, Αποστόλου, Ξανθόπουλος, Κουκουλέκης, Γκέρι (60′ λ.τρ Προβατιδης), Σουλίδης, Παπακωνσταντίνου.

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ (Πάρης Ζουμπούλης): Βασιλειάδης, Μαυρόπουλος (81′ Πούπης), Κιόρτσης, Αβραμίδης, Χαραβιτίδης, Καρατζάογλου, Τσολακιδης, Τούφας (78′ Καραδήμος), Μάνιος, Παπουτσίδης (86′ Σφετκος), Παντελίδης (59′ Πασσαλής).

Πηγή: halkidikivoice. gr

Με Χατζή η Αναγέννηση 1-0 την Αγκαθιά

Χωρίς να εντυπωσιάσει και παίζοντας όσο χρειάστηκε ο Α.Σ. Αναγέννηση Γιαννιτσών πήρε ακόμη μια νίκη (η 3η για φέτος) στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας αυτή τη φορά τη Νίκη Αγκαθιάς με σκορ 1-0.

Χρυσός σκόρερ για την ομάδα των Γιαννιτσών ήταν ο Χατζής στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου.

ΑΣ Αναγέννηση Γιαννιτσών (Τ. Καβακάς): Τόλιος, Μπαμπαλής, Γιαλαμούδης, Ζήσης, Μουρίκι (90′ Τόσιος), Χιντασέλι (60′ Στεφανίδης), Βουτσιάς, Σούκιας (84′ Ταουσιάνης), Καραμπάς, Γαρύφαλος, Χατζής (74′ Κωστάκης).

Στον πάγκο έμειναν οι: Καραογλανίδης, Πετρούσης και Αγγελούδης.