Άσφαιρη η Βέροια στα Γιαννιτσά αλλά αύξησε την διαφορά

Ισόπαλη χωρίς τέρματα αναδείχθηκε η Bέροια  στα Γιαννιτσά κόντρα στην τοπική ομάδα για την εξ αναβολής 14η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι «κυανόλευκοι» του Τίμου Καβακά φρέναραν το νικηφόρο σερί των 10 τελευταίων αγώνων για την Βέροια , ωστόσο αύξησαν την διαφορά  από το δεύτερο Άρη Παλαιοχωρίου στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, επηρεάστηκε  από τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Γιαννιτσών και  περιορίστηκε στο ισόπαλο 0-0 κόντρα στην σκληροτράχηλη τοπική ομάδα. Διεξήχθη ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι με κύρια στοιχεία το πάθος και την δύναμη  με πολλά λάθη στο χώρο του κέντρου και χωρίς να γίνουν οι μεγάλες φάσεις στις δυο εστίες. Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου  500 περίπου φίλαθλοι  και των δύο ομάδων και διεξήχθη μέσα σε φίλαθλα πλαίσια.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή φάση στο 11΄ όταν μετά από κόρνερ του Ζούρκου, η μπάλα  πέρασε κάτω από πόδια των παικτών και προσέκρουσε στο δοκάρι της εστίας του Κοντογουλίδη,  και  απομακρύνθηκε.

Οι Βεροιώτες απάντησαν τέσσερα λεπτά αργότερα,  όταν από  σέντρα του Μπλέτσα ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από αμυντικό των Γιαννιτσών πριν η μπάλα φτάσει στον Τσικόπουλο που ήταν σε θέση για γκολ .

Στο 39′ ο Κοντογουλίδης έπεσε στην αριστερή του γωνία και απέκρουσε το καλό σουτ του Πέλκα έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας κυμάνθηκε στην μετριότητα με μετρημένες τις καλές φάσεις . Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 52′ με τον Θεοδωρίδη, το οποίο απέκρουσε και πάλι ο Κοντογουλίδης, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Μουρίκι μέσα στην Βεροιώτικη περιοχή κ από πλάγια θέση έπιασε το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του Κοντογουλίδη.

Στα τελευταία λεπτά οι Βεροιώτες προσπάθησαν να “κλέψουν” τη νίκη και είχαν μια καλή ευκαιρία στο 82’ όταν μετά από φάουλ του Χαντζάρα από δεξιά, ο Μουρατίδης με γυριστή κεφαλιά σχεδόν από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γιώτα!

Καλή διαιτησία του Τσέτσιλα (Σ.Δ. Γρεβενών) και των συντοπιτών βοηθών του, Φαλτάκα και Στεφούλη.

ΓΙΑΝΝΙΤΣΑ (Τιμόθεος Καβακάς): Γιωτας, Μπαμπαλής, Παντεκίδης, Χατζηαθανασίου, Ιορδανίδης, Πέλκας, Μουρίκι, Χιντασέλι, Θεοδωρίδης, Ζούρκος, Παντελίδης (85’ Κοτσαρίδης).

ΒΕΡΟΙΑ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κοντογουλίδης, Ζούρκος, Λεφίδης, Μουρατίδης, Μαραγκός, Ταϊρης, Βεργώνης (88’ Καράμπελας), Μπλέτσας (80’ Μυλωνάς), Σκαθρούδης (70’ Μπακάλης), Τσικόπουλος (62’ Χαντζάρας), Κανούλας.