Ισόπαλο το ντέρμπι 2-2 στην Αγκαθιά

Ισόπαλο το ντέρμπι  2-2 στην Αγκαθιά

H Νίκη Αγκαθιάς διατήρησε το αήττητο και παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική στην κορυφή καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον πρωτοπόρο Άρη Παλαιοχωρίου.

Μέσα σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο, οι δύο ομάδες έπαιξαν αρκετά καλό ποδόσφαιρο και αποζημίωσαν τους 300 περίπου φιλάθλους που αψήφησαν το ψύχος .

Η ομάδα του Σταύρου Κωστογλίδη, με νέα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα  τους νεοαποκτηθέντες Ζαρογιάννη, Κασαπίδη και Προβατίδη, μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί πολύ νωρίς με 2-0. Στη συνέχεια, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν αρχικά να μειώσουν το σκορ στα μέσα του πρώτου μέρους και στην επανάληψη να φτάσουν στην ισοφάριση.

Μόλις στο 7΄οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με δυνατό  σουτ του  Λιόλιου,  σε 1-0. Τρία λεπτά αργότερα διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Ζαρογιάννη να βρίσκει με ωραία μπροστινή μπαλιά τον Γκελοσάνι, ο οποίος πλάσαρε ιδανικά τον Γιώτα από το ύψος της περιοχής γράφοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στη συνέχεια οι  Χαλκιδικιώτες αντέδρασαν και στο 18′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σιμόνι από τον Κασαπίδη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ιγνατίδης μειώνοντας σε 2-1 για το Παλαιοχώρι. Το τελικό 2-2 διαμόρφωσε στο 59′ ο Σιμόνι, όταν με ωραία ατομική προσπάθεια

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Θεοδωρόπουλος από την Φλώρινα με βοηθούς τους Δούμτση και Πάνου του ίδιου συνδέσμου.

ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ:Τόλιος, Λιόλιος, Ρογγότης, Γιαννόπουλος (68′ Σούκιας), Ζαρογιάννης (80′ Τριανταφυλλίδης), Αβραμόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Χατζόπουλος (87′ Πατσιαβούρας), Γκελοσάνι, Κασαπίδης (46′ λ.τ. Κίτσας Λ.), Προβατίδης.

ΑΡΗΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙΟΥ: Γιώτας, Τσιντογιάννης, Καραμπάς, Ταϊρης, Αποστολάς, Μπάμπουρας, Κεφαλάς (78′ Αλωπούδης), Δημητρακόπουλος (68′ Κωττάκης), Ιγνατίδης, Μανιός (82′ Σκέμπι), Σιμόνι.