Καλπάζει ο Νέστος στην κορυφή 2-0 τον Αλέξανδρο Κιλκίς

Ο Νέστος Χρυσούπολης καλπάζει στην κορυφή του 1ου ομίλου καθώς νίκησε και τον Αλέξανδρο Κιλκίς  με σκορ 2-0 .

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πέτυχαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήραν μια δίκαιη νίκη . Στο 36′ Μκρτσιάν, άνοιξε το σκορ σε 1-0 ενώ στην επανάληψη  ο Μελισσόπουλος Α. στο 63΄πέτυχε το 2-0

Ο αγώνας ήταν παράσταση για ένα ρόλο,  με μονόλογο των γηπεδούχων σε όλα το διάστημα, ενώ  κινδύνεψαν σε μια δυο φάσεις αλλά εκτός από τα δ υο γκολ έχασαν και πολλές ευκαιρίες. Ο τερματοφύλακας του Αλέξανδρου Αθανασίου έπιασε τα άπιαστα.

Ο Νέστος έχασε ευκαιρίες με τον Μπέλιτς στο ξεκίνημα  και στο  10΄  ,  όπως   στο 17΄  και στο 32΄με δυο κεφαλιές του Μκρτσιάν. Στο 32`έγινε το  1-0 με κεφαλιά του Μκρτσιάν από σέντρα του Ορφανίδη.  Στο 58` ανατροπή Α. Μελισσόπουλου σφυρίζεται πέναλτι το εκτέλεσε  ο ίδιος και έγραψε το  2-0. Στο 90+ σουτ του Καθάριου βρίσκει το δοκάρι.

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων.

Νέστος: Αθανασίου,  Μαϊδανός, Αρετάς, Μκρτσιάν,  Χούσινετς, Ευθυμιάδης 83` Τσαμπέγια,  Καθάριος, Ορφανίδης 73` Παπαδόπουλος,  Α. Μελισσόπουλος, Ν. Μελισσόπουλος  65` Κουντού,  Μπέλιτς 55` Γκουτσίδης.

Αλέξανδρος Κιλκίς:  Αθανασίου, Μπουλγουρίδης 88` Κερζούκα,  Σεργαρίδης 46` Βασιλειάδης, Τσαλταμπασίδης, Τερζής, Σ. Παπαδόπουλος, Τσολακίδης, Αηδονίδης,  Προβατίδης,  Καραγιάννης, Αγαθαγκελίδης

Ο Κεραυνός Πέρνης 3-0 την Ασπίδα Ξάνθης

Ο Κεραυνός Πέρνης νίκησε εύκολα  την Ασπίδα  Ξάνθης με σκορ 3-0 και βελτίωσε σημαντικά την θέση της στην βαθμολογία.

Η ομάδα του Γιάννη Μαλαματά ήταν ουσιαστική, είχε τον έλεγχο και έφτασε σε μια δίκαιη νίκη παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα από την Ασπίδα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο 15` ο Χαριτίδης έκανε το 1-0 για τον Κεραυνό Πέρνης . Στο 52΄ο Ξανθιώτης χαφ Βασίλης Λαζαρίδης, στην πρώτη του εμφάνιση με τον Κεραυνό, κέρδισε το πέναλτι. Ο Χαριτίδης εκτέλεσε εύστοχα  και έκανε το 0-2. Ο Χαλπέτης με σουτ στο 93΄ήταν  ο σκόρερ για το τρίτο γκολ του Κεραυνού Πέρνης.

Οι συνθέσεις.

Ασπίδα Ξάνθης (Σαμαράς): Χατζηγεωργίου, Σαββόγλου, Κοντογιαννίδης, Νικολούδης, Μερακλής, Δογανίδης, Κυριαζίδης, Χατζήπαππας, Κατσής, παπαδόπουλος, Ζώτος.

Κεραυνός Πέρνης: Ψαράς, Μπαντάνης, Μπουλγούρας, Καλτσάς, Μαρκάκης, Λάσπατζης, Χατζηκυριάκου, Τσάκωνας, Λαζαρίδης, Χαριτίδης, Τζιβανόπουλος.

Πετάει ο Αετός Ορφανού 2-1 τον Ορφέα στην Ξάνθη

Με πρωταγωνιστή τον Γ. Παυλίδη ο Αετός  Οφρυνίου πέτυχε μεγάλη νίκη με σκορ 2-1  παρά τις ελλείψεις που είχε μέσα στην έδρα του Ορφέα Ξάνθης.

Ο Γιώργος Παυλίδης ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης . Ο  Αετός εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή που είχε από το πρώτο ημίχρονο λόγω αποβολής του Μαυρόπουλου και με τον Μουδούρογλου άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης. Ισοφάρισε ο Ορφέας πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο με τον Γιάννη Καραγκιόζη, ενώ σε διάστημα μόλις 6 λεπτών, ο Μαυρόπουλος δέχεται δύο κίτρινες κάρτες απ’ την Εβρίτη διαιτητή, Σιδηρόπουλο.

Στο 33` δοκάρι για τον Αετό Ορφανού  είχε ο Παυλίδης , ενώ στο 65΄ ο  Παυλίδης πέτυχε το νικητήριο γκολ και έκανε το τελικό 1-2

Ορφέας Ξάνθης (Χατζημεστής):Ρούφος, Τζαμπάζ Χακή, Κατρανίτσας, Χίντ Ιμέρ, Μακράκης, Μαυρόπουλος Λ., Καραγκιόζης Β., Τορομανίδης, Πασχαλάκης, Καραγκιόζης Γ., Χαλίλ Ιμπράμ Τανζού.

Αετός Ορφανού: Κυφωνίδης, Καζαντζίδης, Κάμπατζης, Μήττας, Παυλίδης Ν., Καραγιαννίδης, Ελέζι, Μουδούρογλου, Παυλίδης Γ., Δουμάνης, Κωνσταντίνου.