Προελαύνει ο Αλμωπός στον 2ο όμιλο 3-0 τον Ποσειδώνα

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής παρέμεινε ο Αλμωπός  ο οποίος νίκησε 3-0 τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας

Η ομάδα του Τυριακίδη σε ένα ακόμη παιχνίδι έδειξε την δύναμη της  αποδίδοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο .

Στο 37΄από εκτέλεση φάουλ του Ντόγου ο Μεντής με κεφαλιά άνοιξε το σκορ σε 1-0. Τρία λεπτά αργότερα  ο Αλμωπός καθάρισε το ματς όταν από σέντρα Μεντή ο Πέττας με νέα κεφαλιά πέτυχε το 2-0.

Στο 77΄ από προσπάθεια του Τζιμογιάννη ο ο Ραφαήλ Πέττας  ζευγάρωσε τα γκολ κάνοντας το τελικό 3-0

Οι συνθέσεις:

Αλμωπός: Μένιος, Μουντζούρης, Μαγγίζης, Τζημογιάννης,  Σαϊνατούδης, (63΄Ελευθεριάδης), Ασλαμπάλογλου, Νικολίτσας (86΄Στογιαννίδης),Πέττας, (78΄Γουόρντεν), Ξόμπλιος, (68΄Κιουλτζόπουλος), Μεντής , Ντόγος

Ποσειδών Μηχανιώνας:Στυαρίδης, Αζούδης, (82΄Τραχανάς), Αναγνώστου, (86΄Γιαννούσης), Μπιμπισίδης (83΄Κακουλίδης), Λογόντσος , Βασαϊτης, Χ΄ Βασιλειάδης, Δημητρακόπουλος, (58λ Χατζηστογιάννης), Προσκυνητόπουλος, Χαρίσης, Ξανθόπουλος.

Φορτσάρει ο Μακεδονικός 2-1 τον ΠΑΣ Φλώρινα

Την έκτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο Μακεδονικός στον 2ο όμιλο της Γ Εθνικής, καθώς κέρδισε και τον ΠΑΣ Φλώρινα με 2-1.

Οι «πράσινοι»  παραμένουν δυνατά σε τροχιά  και θα συνεχίσουν το κυνήγι του Αλμωπού, ο οποίος κέρδισε τον Ποσειδώνα Μηχανιώνας με 3-0 και παρέμεινε αήττητος και μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Πολυζωίδης (17΄) και Κωνσταντινίδης (35΄) ενώ για την ομάδα της Φλώρινας μείωσε στο 40ο λεπτό ο Μητρεβόλης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Παντζιαράς): Γρηγοριάδης, Σάββας, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιαμπάζης, Ανδρέου, Πολυζωίδης, Παπαδόπουλος (54′ Μπαρντούσι), Δοϊρανλής, Κωνσταντινίδης (90′ Κωσταγιάννης), Καράμπελας (86′ Τράικος), Τσουκάνης (90’+3′ Λαβιδάς).

ΠΑΣ ΦΛΩΡΙΝΑ (Γλούφτσης): Ηλιόπουλος, Πανταζίδης, Κεσίδης Ν. (85′ Μπιτσάνης), Μάρκου (82′ Ποντίκης), Σοβισλής, Γεωργιάδης, Γιώσης (55′ λ.τ. Παπασωτηρίου), Κεσίδης Δ., Μητρεβόλης, Λεζάκης (67′ Ρωμαίος Στ.), Ρωμαίος Ιορδ..

Φωνάζει ο ΠΑΣ Φλώρινας για την διαιτησία

Έντονη διαμαρτυρία εξέδωσε ο ΠΑΣ Φλώρινας για το παιχνίδι με τον Μακεδονικό στην Θεσσαλονίκη, τόσο για την διαιτησία όσο και την συμπεριφορά ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων.
Αναλυτικά αναφέρουν τα εξής: Κύριοι εσείς που διοργανώνετε το πρωτάθλημα και ελέγχετε τους διαιτητές για την παρουσία τους στα παιχνίδια, σήμερα δεν νομίζουμε να είσαστε χαρούμενοι με αυτά που έκανε ο κ. Μπουρουτζίκας από την Λάρισα, ο οποίος δεν μας άφησε να παίξουμε ποδόσφαιρο σφυρίζοντας συνεχώς υπέρ των αντιπάλων, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ξεκινήσαμε πρωί από την Φλώρινα για να αγωνιστούμε στα ίσα, αλλά κάποιοι κύριοι μας περίμεναν στην γωνία δυστυχώς, ας τα βλέπουν αυτά οι αρμόδιοι.

Επίσης θα θέλαμε να στιγματίσουμε την απαράδεκτη συμπεριφορά του ποδοσφαιριστή Τσουκάνη του Μακεδονικού, ο οποίος στην ανάπαυλα του ημιχρόνου κι ενώ ο παράγοντας μας Νίκος Δημητρόπουλος διαμαρτυρόταν στον διαιτητή, αυτός του επιτέθηκε φραστικά εκτοξεύοντας ύβρεις και αποκαλώντας την ομάδα μας χωριάτες.

Πραγματικά λυπόμαστε για το επίπεδο αυτού του κυρίου που θέλει να λέγεται ποδοσφαιριστής.

Με τιμή το Δ.Σ του ΠΑΣ Φλώρινας

Τα Τρίκαλα πήραν το ντέρμπι της Ημαθίας

Ο  Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων ήταν ο μεγάλος νικητής του Ημαθιώτικου ντέρμπι, της 9ηςαγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν με σκορ 1-0 της Νίκης Αγκαθιάς, με τέρμα που πέτυχε ο Παρσόπουλος στο 70ο λεπτό και επέστρεψαν με τον καλύτερο τρόπο στις επιτυχίες.

Το ματς ήταν μέτριο το α’ μέρος χωρίς αξιόλογες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στην επανάληψη ανέβηκε ο ρυθμός, με τα ΤΡΙΚΑΛΑ να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πετυχαίνουν το νικητήριο τέρμα τους στο 70′ όταν ο Αβραμόπουλος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Παρσόπουλος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά το γκολ η ΑΓΚΑΘΙΑ ισορρόπησε και πίεσε για την ισοφάριση, χωρίς ομως αποτέλεσμα.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Πρίντζιος): Αργυρόπουλος, Μπαντής, Βλάχος, Χατζόπουλος, Πέικος, Αβραμόπουλος, Σωτηράκης, Φουρτζίου (90’+1’ Αναδολού), Ντος Σάντος (73’ Καπετάνος), Παρσόπουλος (82’ Πίκος), Λίτσι (90’+3’ Κιρκιλιανίδης).

ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ (Κωστογλίδης): Γιώτας, Κίτσας (73’ Ευθυμίου), Πανταζής, Τσιότρας, Ράδης, Τσιούχας, Τσάτσος (73’ Δραγάνης), Γουνόπουλος, Λαμπίρης, Καραγιάννης (46’ Ανδριόπουλος), Μούδιος.

Πρώτη νίκη για Εδεσσαϊκό

Με δύο γκολ που δέχτηκε στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου και στις αρχές της επανάληψης, η Αστραπή Μεσοποταμίας γνώρισε την ήττα στην εκτός έδρας αναμέτρησή της κόντρα στον Εδεσσαϊκό με σκορ 2-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής.

Ήταν η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα για την ομάδα του Εδεσσαϊκού που πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» που πραγματοποίησαν μία κακή εμφάνιση, γνώρισαν την 5η ήττα και παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Στο 45’ ο Εδεσσαϊκός άνοιξε το σκορ μετά από υποδειγματική συνεργασία με τελικό αποδεκτή τον Μυλωνά.

Στο 48’ οι γηπεδούχοι με τον Βασίλη Πούπη που έκλεψε την μπάλα έξυπνα από τον τερματοφύλακα Κράτσιο και σε άδεια εστία έγραψε το 2-0

Εδεσσαϊκός: (Πάρης Ζουμπούλης) :Βασιλειάδης, Βαλαβάνης, Χαραβητίδης, Κιόρτσης,   Μωυσίδης, ,Μαυρόπουλος, Πούπης, Τούφας, Παπουτσίδης, Καρατζάογλου, Τσελέπης, Μεταξάς, Πασσαλής, Μάνιος,Παντελίδης,Τσολακίδης,Μυλωνάς,Πέτκος και Καρακουτης.

Αστραπή Μεσοποταμίας (Γιώργος Τομόπουλος): Κράτσιος Χ., Καραμανίδης Γ., Νικολάου, Κράτσιος Α., Σαββόπουλος, Ταρέλι, Παπαθανασιάδης, Χότζα, Στασινόπουλος, Παλαιοδήμος, Κοκοβίδης
Αλλαγές: Κρομλιδης , Γάκιας , Παπαχρηστος , Καραμανιδης Λ.