Σκόνταψε ο Εδεσσαϊκός  1-1 με ΠΑΟ Κουφαλίων

Σκόνταψε ο Εδεσσαικος  καθώς δεν κατάφερε να λυγίσει την σθεναρή αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟ Κουφαλίων που απέσπασε παλικαρίσιο 1-1

Οι πράσινοι δεν ικανοποίησαν με την απόδοση τους και έκαναν μια από τις πιο μέτριες εμφανίσεις στην έδρα τους.Στο 12΄λεπτό ο Εδεσσαικος άνοιξε το σκορ  με τον Βαγγέλη Μεταξά με δυνατό σουτ μετά από ασίστ του Παπαδημητρίου. Στο 23 απάντησε ο ΠΑΟ Κουφαλίων  και ισοφάρισε σε 1-1 ΄ μετά από σέντρα από τα αριστερά και πλασέ  του Ζαφναφέρη από το ύψος της μικρής περιοχής .

Στο 31΄  ωραίο σουτ του Παπαδημητρίου έξω απο την περιοχή η μπάλα γλείφει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 42΄χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Εδεσσαικο με τον Μεταξά και τον Λαφαζανίδη  να μην μπορούν να πλασάρουν. Στο δεύτερο, ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές και ο αγώνας κυμάνθηκε στην μετριότητα. Στις καθυστερήσεις σκόραρε ο Μεταξάς αλλά ακυρώθηκε το γκολ  από ον διαιτητή ως επιθετικό φαουλ.

οι συνθέσεις

ΕΔΕΣΣΑΪΚΟΣ: Σοϊλεμέζογλου, Κωνσταντινίδης, (86΄Σφέτκος),Κιορτσής, Μωύσίδης, ,Αβραμίδης, (55΄Γκαρακλίδης), Πασσαλής, Ταουσάνης, Τούφας, (55΄Ντόγος), Παπαδημητρίου, (70΄Τσιάκαλος),Μεταξάς, Λαφαζανίδης.

ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ: Κασαπίδης, Μπάλιος, Λαζαρίδης, Χαριζάνης, Μαργαρίτης, Τσακίρης, Ζαγναφέρης (68΄Αποστολίδης), Βλαχόπουλος, (78΄Καζάνας), Κωνσταντινίδης , Χατζής, (58΄ Συμεωνίδης), Γιαννουπλάκης (89΄Αβραμίδης)

Ο Μακεδονικός 3-1 στα Κύμινα

Μετά από να μέτριο παιχνίδι στα Κύμινα πιο ουσιαστικός ο Μακεδονικός πήρε την νίκη με σκορ 1-3  κάνοντας σημαντικό βήμα παραμονής ενώ  και μαθηματικά πλέον ο Ολυμπιακός από την νέα σαιζόν θα αγωνίζεται στο τοπικό πρωτάθλημα καθώς η διαφορά των 12 βαθμών από τα Γιαννιτσά δεν μπορεί να καλυφθεί. Με δυο βασικές απουσίες παρατάχθηκαν οι γηπεδούχοι(Αυγέρος-Ρακαβίνας) είχαν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους αλλά τα αμυντικά λάθη τους στοίχισαν για κάτι θετικό. Από την άλλη ο Μακεδονικός  χτύπησε σε αντεπιθέσεις και εκμεταλλεύτηκε τα παιδικά λάθη των γηπεδούχων στην άμυνα.Στο 15′ ο Καρλόπουλος κέρδισε πέναλτι το εκτέλεσε εύστοχα και έγινε το 0-1 που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου.Στο δεύτερο μέρος και στο 50΄ ο Χατζηκωνσταντίνου ανέτρεψε  τον Γανωτάκη και το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Καράμπελας κάνοντας το 1-1 . Στο 54΄ από απρόσεχτη πάσα από τον γκολκίπερ Ιορδανίδη στον Μαραντίδη ο οποίος προσπάθησε να βρει συμπαίκτη του με τακουνάκι ο Καρλόπουλος κέρδισε την μπάλα και από μακριά πλάσαρε την άδεια εστία και σημείωσε  το 1-2. ενώ από εκτέλεση κόρνερ ο Δήμου ανενόχλητος μισό μέτρο από την γραμμή τέρματος πέτυχε  το τελικό 1-3.

Ολυμπιακός Κυμίνων: Ιορδανίδης, Νεσερσιάν, Πολιανίδης, Τσακίρης, Μεσιάρης, Κλαπής, Τσελεπής ,Βαταμίδης, Alex Gouri, Καράμπελας, Αμανατίδης Έπαιξαν επίσης οι Μαραντίδης, Γανωτάκης, Τρικαλινός.Μακεδονικός: Γουμάγιας, Χατζηκωνσταντίνου ,Λεονόγλου, Τσιαμπάζης, Δήμου, Λαβίδας, Ζαφειρίδης, ΜΠΑΡΤΟΥΣΙ,ΓΑΡΥΦΑΛΛΟΣ, Τσουκάνης, ΚΑΡΛΟΠΟΥΛΟΣ. Έπαιξαν Τριανταφυλλίδης ,Κοβάτσης ,Νικολαίδης,

Κλότσησε χρυσή ευκαιρία η Νίκη Αγκαθιάς 1-1  στην Μελίτη

Μετά την ήττα στο Κύπελλο Ημαθίας σκόνταψε η Νίκη Αγκαθιάς στην Μελίτη Φλώρινας  και δεν  κατάφερε να φύγει με τη νίκη από την έδρα του ουραγού Μελιτέα

Έτσι έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής την δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Οι “ασπρόμαυροι” έμειναν στο 1-1 με την τοπική ομάδα, έπειτα από ένα μέτριο παιχνίδι με συγκλονιστικό όμως φινάλε. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι στο 80′ με τον Ρωμαίο, ενώ στο 83′ ο Ζαρογιάννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έφερε το ματς στα ίσια.Ο σκόρερ της Νίκης Αγκαθιάς  στο επόμενο λεπτό είχε σουτ στοδοκάρι, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα έχασε και πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ, ενώ στην συνέχεια η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

ΜΕΛΙΤΕΑΣ ΜΕΛΙΤΗΣ (Τσιλεμάνης): Μπερμπερίδης, Μωυσιάδης (78’ Κυριακόπουλος), Κεσίδης, Σοβισλής, Γεωργιάδης, Τσώτσος (74’ Γεωργόπουλος), Μπατμάς (85’ Παπασωτηρίου), Ντώνος (90’ Τσίτσης), Λεζάκης, Ρωμαίος.

ΝΙΚΗ ΑΓΚΑΘΙΑΣ (Κωστογλίδης): Τόλιος, Κασαπίδης, Αβραμόπουλος, Γιαννόπουλος, Τσακαλής (59’ Κίτσας), Πέτκος (46’ Λιόλιος), Σούκιας, Μούδιος (69’ Ρογγότης), Χατζόπουλος, Ζαρογιάννης, Γκελοσάνι.

Ο Αλμωπός 3-0 στον Λαγκαδά

Ο Αλμωπός Αριδαίας  πέρασε νικηφόρα από τον Λαγκαδά κερδίζοντας με σκορ 3-0 . Η Ομάδα της Αριδαίας σαφώς ανώτερη δεν δυσκολεύτηκε να δαμάσει την νεανική ομάδα του Ηλία Καρακώστα χάρις στα γκολ των Μεντή στο 11΄ του Σαϊνατούδη στο 58΄και του , Λούτση στο 89΄.

ΑΠΕΛ: Πετράκης, Ζέρβας (76΄Κοτανίδης), Τσακάλης, Βακουφτσής, Ιωαννίδης , Ντεμίρι (55λ Σαντσόλι), Κασιάνος, Πεχλιβανίδης, (87΄Δεδόπουλος), Λούλης, (87΄Μάρκου), ΛαφίδηςΑΛΜΩΠΟΣ: Καραγιαννίδης,, Κιουλτζόπουλος, Κυριακίδης, Σαϊνατούδης, Ασλαμπάλογλου, Ιωάννου, Νικολίτσας, (85΄Λούτσης), Σταμπιλε, (76΄Αργυρίου), Τσεκάι, (56 Στογιαννίδης), ΄Μεντής.