Η Σαουθάμπτον με σκόρερ τον Ντάνι Ινγκς 1-3  τη Γουότφορντ

Με  πρωταγωνιστή τον Ντάνι Ινγκς  που πέτυχε  δύο τέρματα και να ανεβαίνει 2ος στη λίστα των σκόρερ της PL, η Σαουθάμπτον επιβεβαίωσε ότι είναι άλλη ομάδα εκτός έδρας και διατήρησε τη Γουότφορντ στα σενάρια υποβιβασμού

Η Σαουθάμπτον πέρασε με 3-1 από την έδρα της Γουότφορντ, χάρις σε δύο γκολ του Ντάνι Ινγκς και πλέον οι «χόρνετς» βρίσκονται σε δύσκολη θέση

Σε τρομερά δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Γουότφορντ που έχασε με 3-1 στην έδρα της από τη Γουότφορντ και βρίσκεται μόλις ένα βαθμό πάνω από τις Γουέστ Χαμ, Άστον Βίλα και Μπόρνμουθ, έχοντας όμως ένα ματς παραπάνω.

Στο 11ο λεπτό ο Σαρ από ιδανική θέση έκανε λάθος τελείωμα, ενώ στο 15’ ο Φόστερ έσωσε μετά από σουτ του Λονγκ. Όμως στο 16’ ο Ινγκς βρήκε λίγο χώροι έξω από την περιοχή και με συρτό σουτ έγραψε το 0-1. Στο 23’ το σουτ του Γουόρντ Πρόουζ πέρασε λίγο έξω.

Μάλιστα στο 70ο λεπτό, ο Φόστερ έκανε τραγικό λάθος και ο Ινγκς πήρε από δεξιά και με διαγώνιο σουτ έγραψε το 0-2. Ωστόσο στο 79ο λεπτό ο Χολέμπας σέντραρε από αριστερά, ο Γουέλμπεκ βρήκε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι και ο Μπεντνάρεκ πέτυχε αυτογκόλ για το 1-2.

Ωστόσο στο 82ο λεπτό, ο Γουόρντ Πρόουζ με φοβερή εκτέλεση φάουλ, έγραψε το 1-3 ενώ στο 90’ η Σαουθάμπτον είχε και δοκάρι με τον Ρέντμοντ.

ΓΟΥΟΡΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Καπού, Φεμένια (79’ Πουσέτο), Ντόουσον, Καπού, Μαζίνα (73’ Γουέλμπεκ), Περέιρα (73΄Χολέμπας), Ντουκουρέ, Χιουζ (73’ Πέδρο), Ντίνεϊ, Σαρ

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: ΜακΚάρθι, Μπεντνάρεκ, Μπέρτραντ, Βέστεργκαρντ, Γουόκερ Πίτερς, Ρομέου, Σμόλμποουν (64’ Άρμστρονγκ), Γουόρντ Πρόουζ, Ρέντμοντ, Λονγκ (75’ Άνταμς), Ινγκς