Η Τότεναμ, «λύγισε» στα πέναλτι την Τσέλσι!

Παρότι έπαιξε με τα… δεύτερα, η Τότεναμ κατάφερε να πετάξει εκτός την Τσέλσι του Φρανκ Λάμπαρντ με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια), περνώντας στα προημιτελικά του Λιγκ Καπ.

Ο Μουρίνιο διαχειρίστηκε άψογα τα μονά νοκ-αουτ παιχνίδια!

Το ματς ήταν αρκετά καλό, η Τσέλσι είχε τον έλεγχο και η υπεροχή της καρποφόρησε με τον Βέρνερ να πετυχαίνει το πρώτο του επίσημο γκολ με τα μπλε στο 19ο λεπτό με ωραίο «ξερό» σουτ από τα όρια της περιοχής για το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Ωστόσο, η Τσέλσι αποφάσισε να «κάτσει» πάνω στο προβάδισμά της και το πλήρωσε στο 83ο λεπτό όταν ο Λαμέλα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Ρεγκιλόν, που έκανε ντεμπούτο, για το 1-1 που οδήγησε το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί όπου οι παίκτες της Τότεναμ σκόραραν και τα πέντε τέρματα, αφού αποδείχτηκαν πιο ψύχραιμοι, με τον Μάουντ να χάνει το 5ο και να στέλνει τους «σπερς» στα προημιτελικά και την ομάδα του στον… καναπέ!