Η υπερηχητική Λανς έριξε πρωτοχρονιάτικη «σφαλιάρα» στην Παρί

Το ντέρμπι μεταξύ της πρωτοπόρου και της δεύτερης της Ligue 1 ξεκίνησε ιδανικά, αφού στο 5ο λεπτό ο Φρανκόφσκι άνοιξε το σκορ για την Λανς, με την απάντηση της Παρί να είναι άμεση με τον Ενκιτικέ στο 8′ να φέρνει την αναμέτρηση στα ίσα.

Στο 28ο λεπτό, ωστόσο ο Οπεντά με μαγική ενέργεια άδειασε τον Μαρκίνιος και με άψογο πλασέ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ντοναρούμα, «γράφοντας» το 2-1 για τη Λανς, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό, οι γηπεδούχοι σημείωσαν και τρίτο γκολ, με τον Κλοντ-Μορίς να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Οπεντά.

Με το 3-1 στην πλάτη και χωρίς του Μέσι-Νεϊμάρ, η Παρί αρκέστηκε σε επιθετική φλυαρία χωρίς να μπορέσει να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Σάμπα, αφού ο Μπαπέ ήταν εκτός κλίματος αγώνα.

Το τελευταίος σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε την Λανς να πανηγυρίζει μια τεράστια νίκη, μειώνοντας την απόσταση από την Παρί στους τέσσερις βαθμούς!