“Διέσυρε” τον Θεσπρωτό και επέστρεψε στις νίκες ο Ηρακλής!

Όντας πιο αποτελεσματικός από ποτέ την φετινή χρονιά, ο Ηρακλής διέσυρε τον Θεσπρωτό με 1-5 και επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία με τον Απόλλων Πόντου. Ο Γηραιός εκμεταλλεύτηκε την κάθε ευκαιρία που του δόθηκε και σκόραρε για πρώτη φορά την φετινή χρονιά πάνω από ένα τέρμα, κάνοντας το μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Χαρακτηριστικό είναι μάλιστα πως στις δέκα αναμετρήσεις που είχε δώσει μέχρι σήμερα ο Ηρακλής είχε πετύχει συνολικά πέντε τέρματα, όσα πέτυχε δηλαδή στον αγώνα κόντρα στον Θεσπρωτό, φτάνοντας τα 10 στο πρωτάθλημα της Super League 2.

To παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή χωρίς όμως να γίνονται απειλητικοί. Όσο περνούσε η ώρα ο Ηρακλής ισορροπούσε το παιχνίδι, χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει και αυτός από τη πλευρά του.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 23′ με τον Πατράλη να πετυχαίνει με διαγώνιο σουτ το πρώτο του τέρμα με την φανέλα του Γηραιού μετά από συρτή σέντρα του Πανάγου.

Το τελευταίο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ήταν εντυπωσιακό από πλευράς ρυθμού και σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βγουν κερδισμένοι και να βάλουν τις βάσεις για την μεγάλη νίκη.

Αρχικά στο 32΄ οι γηπεδούχοι απείλησαν με σουτ του Ραμίρεζ που πέρασε λίγο άουτ. Ο Ηρακλής προειδοποίησε τέσσερα λεπτά αργότερα, με το σουτ του Τότσκα να γλύφει το δοκάρι και να περνάει λίγο άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γηραιός σκόραρε για δεύτερη φορά, με τον Κάκκο να φεύγει γρήγορα στην αντεπίθεση μετά από βαθιά μπαλιά από την πίσω ζώνη και να μην λαθεύει.

Το καλύτερο για το πρώτο ημίχρονο το κρατούσε για το τέλος ο Γηραιός. Ο Σεμπαστιάν Χρουσιέλ πέτυχε με κεφαλιά το δεύτερο του τέρμα την φετινή χρονιά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών τερμάτων.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου έμελλαν να είναι και τα πιο εντυπωσιακά και να διαμορφώσουν και την τελική έκβαση του αγώνα.

Ο Ηρακλής δεν κατάφερε να κάνει το 0-4, καθώς το σουτ του Πανάγου στο 48′ σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και μετά από τέσσερα λεπτά το πλήρωσε, καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Ραμίρεζ και μπήκαν ξανά στο παιχνίδι.

Αυτό απ’ ότι αποδείχθηκε ήταν προσωρινό, με τον Ηρακλή να κόβει τη χαρά των γηπεδούχων και να τελειώνει οριστικά το ματς με ακόμη δύο τέρματα μέσα στα επόμενα έξι λεπτά.

Το πρώτο ήρθε στο 54′ με εντυπωσιακό σουτ του Τότσκα έξω από τη περιοχή, ενώ ο Ματίας Τόμας στο 58′ σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι και διαμόρφωσε το τελικό 1-5, καθώς από εκεί και μετά ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε με τις δύο ομάδες να περιμένουν απλά το σφύριγμα της λήξης.

Με τη νίκη του αυτή ο Ηρακλής έφτασε τους 16 βαθμούς και ανέβηκε και ισοβαθμεί μαζί με τη νίκη βόλου στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.