Η ψυχωμένη Καβάλα οδήγησε τον Ηρακλή στην πρώτη εντός έδρας ήττα της χρονιάς!!

Η Καβάλα συνεχίζει την ανοδική της πορεία και πήρε την δεύτερη φετινή της νίκη και μάλιστα συνεχόμενη επικρατώντας με 1-2 επί του Ηρακλή. Πρώτη εντός έδρας ήττα για τον Γηραιό φέτος.

Με την έναρξη του παιχνιδιού ο Ηρακλής άγγιξε το γκολ, αλλά ο Τότσκα έστειλε από κοντά τη μπάλα στο δοκάρι. Αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει ο Γηραιός στην πρώτη του φάση στο παιχνίδι, κατάφερε να το κάνει η Καβάλα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 15ολεπτο και αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή προβολή του Γροσδάνη.

Μετά το γρήγορο προβάδισμα που πήρε, η Καβάλα έκλεισε τους χώρους σωστά και βραχυκύκλωσε τον Ηρακλή. Το γεγονός αυτό σε συνδυασμό με τις δυνατές μονομαχίες και τις διακοπές που υπήρχαν έκαναν το πρώτο ημίχρονο να κυλήσει χωρίς ενδιαφέρον και να ξεχαστεί γρήγορα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε μια εντελώς διαφορετική εικόνα και παράσταση για έναν ρόλο. Οι γηπεδούχοι βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο με μόνο στόχο την ανατροπή και τη νίκη. Στο 48′ οι «κυανόλευκοι» διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι αλλά το παιχνίδι συνεχίστηκε.

Στο 51′ και στο 55΄ ο Ηρακλής άγγιξε την ισοφάριση, αλλά Καρτσαμπάς και Τότσκα δεν κατάφεραν να σκοραρούν.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και κέρδισαν πέναλτι στο 69ολεπτο. Ο Ματίας Τόμας ανέλαβε την εκτέλεση και δεν λάθεψε ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στη συνέχεια ο Γηραιός πίεσε για την ολική ανατροπή δημιουργώντας φάσεις. Η επιθετική δυστοκία του Ηρακλή για ακόμη μία φορά ήταν το μεγάλο πρόβλημα και αυτή τη φορά οι γηπεδούχοι δεν έμειναν απλά σε κάποιο ισόπαλο αποτέλεσμα, αλλά τιμωρήθηκαν από το νόμο του ποδοσφαίρου.

Η Καβάλα στην δεύτερη της τελική στο παιχνίδι μετά το γκολ, πέτυχε ακόμη ένα τέρμα με σκόρερ τον Σαμπανίδη στο 89′ και έφυγε με το σπουδαίο διπλό από το Καυταντζόγλειο.

Δεύτερη και μάλιστα συνεχόμενη νίκη για την Καβάλα στην χρονιά που φτάνει στους 9 βαθμούς, δεύτερη ήττα για τον Ηρακλή και πρώτη εντός έδρας. Ο Γηραιός παρέμεινε στην 9η θέση με 16 βαθμούς.