Καραγεωργίου: “Πιθανό να κέρδιζε ο ΠΑΟΚ, εάν έκανε αυτή την κίνηση ο προπονητής…”

Την άποψή του για την έκβαση του τελικού του κυπέλλου, κατέθεσε ο προπονητής και πρώην διεθνής ποδοσφαιριστής, Νίκος Καραγεωργίου, μιλώντας στην TV-100 και στην εκπομπή “Σφήνα στα σπορ” (κάθε Δευτέρα και Παρασκευή στις 7 μμ)…

Ο κ. Καταγεωργίου, είπε μεταξύ άλλων:

-“Πρώτα από όλα να πούμε ότι δεν ήταν πέναλτι αυτό που σφύριξε ο διαιτητής, σε αυτό συνφωνούμε όλοι, αλλά ο ΠΑΟΚ επέλεξε μια 11άδα με παίκτες που είχαν πολλές ημέρες αποχή, λόγω τραυματισμών, κάτι που σημαίνει ότι δεν είχαν αγωνιστική δράση, για να βρίσκονται σε κατάσταση ετοιμότητας και δεν πρόλαβαν να επανέλθουν 100% κάτι που αποτελεί πρόβλημα για την τεχνική ηγεσία και αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα. Να τους βάλει ή όχι; Αυτό θα ήταν το ερωτηματικό στο μυαλό του προπονητή, γιατί πρέπει να είσαι σίγουρος ότι ο παίκτης ερχόμενος από αποχή, θα βρει αμέσως ρυθμό. Μιλάω για Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια, Κρέσπο, που είχαν θέματα τραυματισμού”.

-“Το πρόβλημα του ΠΑΟΚ φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Παναθηναϊκός ανέβαζε τον Χουανκάρ και έκλεινε ως δεύτερος φορ ο Αϊτόρ και έτσι γίνονταν αμέσως τρεις επιθετικοί από τη δεξιά πλευρά άμυνας του ΠΑΟΚ, όπου διαπιστώθηκε ότι Ζίφκοβιτς και Λύρατζης προσπαθούσαν να συνεννοηθούν ποιον και πώς θα τον μαρκάρουν. Το τρικ του Παναθηναϊκού έπιασε για 35 λεπτά και έβαλαν το γκολ, έστω με ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά προηγήθηκαν 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ πιθανότατα θα έπρεπε να κάνει μια κίνηση να παίξει με δυο φορ, γιατί κλείσθηκε ο Παναθηναϊκός στα καρέ του, έδωσε χώρο στον ΠΑΟΚ και ο δεύτερος φορ θα μπορούσε να βοηθήσει παραπάνω στην πίεση για γκολ, αφού το ματς παιζόταν στο 1/4 του γηπέδου. Ο ΠΑΟΚ σε όλα τα παιχνίδια παίζει με τον ίδιο τρόπο, είναι προβλέψιμος, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι σωστός ο τρόπος αυτός, αφού έφτασε δεύτερος στο πρωτάθλημα και έπαιξε τελικό, τον οποίο όμως, θα έπρεπε να κερδίσει”.

Για την ευκαιρία του Άκπομ: “‘Ηταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του ΠΑΟΚ, μόνος του με την εστία από τα δυο μέτρα, εκεί σκοράρεις και τελειώνεις το ματς, αλλά αυτός έστειλε τη μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα, ενώ μόνο εκεί δεν έπρεπε να πάει η μπάλα. Οπουδήποτε αλλού και εάν πήγαινε, θα ήταν γκολ…”

Και για το μέλλον: “Οι φίλαθλοι του ΠΑΟΚ να είναι ήσυχοι ότι με πρόεδρο Σαββίδη θα κοιτάνε πάντα ψηλά, δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη ο κύκλος του Σαββίδη στον ΠΑΟΚ, έχει πολλά ακόμη να δώσει. Πιστεύω ότι πρέπει να γίνει προσπάθεια να παραμείνει ο Πασχαλάκης, γιατί είναι καλός τερματοφύλακας, γιατί εάν δεν βρούμε καλύτερο, θα είναι ρίσκο η αλλαγή, ενώ κατά την εκτίμησή μου και οι Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μπίσεσβαρ, πρέπει να μείνουν για να έρθουν νεότεροι και να κερδίσουν από αυτούς, μόνο που, αυτά τα θέματα είναι της αρμοδιότητας του σημερινού προπονητή του ΠΑΟΚ. Όσο για τον Άκπομ, είναι χρήσιμος, θα τον ήθελα και του χρόνου, αλλα δεν ξέρω τον προγραμματισμό με τέσσερις φορ που έχει σήμερα ο ΠΑΟΚ”.