“Κρύα” ήττα του Άρη 2-1 από τον Ολυμπιακό, με δυο γκολ του… Μπουχαλάκη!

Πρώτη ήττα για τον Άρη στο πρωτάθλημα, με 2-1 από τον Ολυμπιακό στο «Κλ. Βικελίδης», μια «κρύα ήττα» έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, που δίνει τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να μείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Μάντζιος προτίμησε να βάλει τρεις χαφ στο κέντρο, με Σάσα, Ματίγια και Τζέγκο, που οι δυο τουλάχιστον είναι «τρεχαλατζήδες» και έτσι προσπάθησε να κρατήσει τους αντιπάλους επιθετικούς, έχοντας στοχεύσει στον Φορτούνη, που έκανε όλο το παιχνίδι του Ολυμπιακού.

Από τον Φορτούνη μάλιστα ξεκίνησε και το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού από εκτέλεση φάουλ, αδράνεια στην άμυνα του Άρη και κοντινή προβολή του Μπουχαλάκη.

Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου προσπάθησε ο Άρης να ισοφαρίσει, αλλά δεν δημιούργησε κάποια μεγάλη φάση, για να ξεκινήσει το β΄ μέρος και με το «καλησπέρα» να πετύχει το 0-2 ο Ολυμπιακός, πάλι με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά και σουτ του Μπουχαλάκη (47΄).

Από το σημείο εκείνο και μετά, ο Άκης Μάντζιος αποφάσισε να «φρεσκάρει» την ομάδα του, ρίχνοντας στον αγώνα Μπερτόγλιο, Σίλβα, Λόπεθ και ο Άρης ανέβασε στροφές, με αποτέλεσμα να μειώσει το σκορ ο Μπερτόγλιο και να δώσει άλλο χρώμα σο παιχνίδι.

Μέχρι το τέλος, ο Άρης  πίεσε την εστία του Ολυμπιακού, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, παρά το γεγονός ότι ήταν σαφώς πιο επιθετικός και καλύτερος από τον αντίπαλό του στα τελευταία λεπτά.

Έμεινε το 1-2 και η σημείωση ότι ο Άρης «ξύπνησε» αργά!

Διαιτήτευσε ο Κροάτης Ιβάν Μπέμπεκ, με βοηθούς τους  Γκόραν Πατάκι – Μπόγιαν Ζομπένιτσα, στο VAR: Ντάριο Μπελ – Πολυχρόνης Κωσταράς, 4ος:Πραξιτέλης Ζαχαριάδης.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν (83΄ Γκάνεα), Ροζ, Μπεναλουάν. Σάκιτς, Ματίγια, Τζέγκο, Σάσα (69΄ Μπερτόγλιο), Ματέο (57’ Σίλβα), Γκάμα, Μάνος (57’  Λόπεθ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Χολέμπας, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Λοβέρα (63΄Μασούρας), Καμαρά, Φορτούνης (83΄Μπρουσάι), Ελ Αραμπί (83΄Κάιπερς).