Ξέσπασε στη Λιντς η Άρσεναλ με 4-2 με χατ-τρικ του Ομπαμεγιάνγκ

Στις νίκες επέστρεψε η Άρσεναλ που κέρδισε με 4-2 τη Λιντς, με τον Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ να είναι σε μεγάλα κέφια καθώς πέτυχε χατ-τρικ.

Η Άρσεναλ μετρούσε τρία σερί ματς χωρίς νίκη, ωστόσο η Λιντς πλήρωσε τα… σπασμένα. Οι «κανονιέρηδες» κέρδισαν την ομάδα του Μπιέλσα με 4-2, με τον Ομπαμεγιάνγκ να είναι σε μεγάλα κέφια.

Στο 13ο λεπτό ο Λένο μπλόκαρε την κεφαλιά του Μπάμφορντ ενώ στην κόντρα ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε όμορφη ενέργεια και με συρτό σουτ έγραψε το 1-0.

Στο 34’ ο Σακά έκανε όμορφη ενέργεια στον άξονα, πάτησε περιοχή και ο Κούπερ τον έσπρωξε, με τον ρέφερι να δίνει το πέναλτι αρχικά και στη συνέχεια να αλλάζει γνώμη αφού είδε το VAR.

Και στο 40’ ο Μελιέ έκανε απίθανη γκάφα, έχασε το κοντρόλ και εν συνεχεία έκανε πέναλτι στον Σακά. Ο Ομπαμεγιάνγκ το εκτέλεσε κι έγραψε το 2-0. Μάλιστα στο 44’ η Άρσεναλ άλλαξε πανέμορφα, ο Θεμπάγιος με κάθετη πάσα βρήκε δεξιά τον Μπεγερίν και ο Ισπανός με σου στην κλειστή γωνία του Μελιέ, έγραψε το 3-0.

Το ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη, με την Άρσεναλ να πιέζει και να κάνει το 4-0 στο 47’. Ο Κόστα έκανε λάθος και ο Σμιθ Ρόου έκλεψε και σέντραρε από αριστερά, με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει με κεφαλιά στο 2ο δοκάρι.

Στο 49’ ο Λένο είπε όχι σε όμορφο σουτ του Ραφίνια, ενώ στο 58’ μετά από κόρνερ, ο Στρόικ έκανε το 4-1 με κεφαλιά. Μάλιστα στο 69ο λεπτό ο Ρόμπερτς έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Έλντερ Κόστα με πλασέ από κοντά έγραψε το 4-2.

Η Άρσεναλ άγγιξε το 5ο γκολ στο 76ο λεπτό καθώς το σουτ του Ομπαμεγιάνγκ σταμάτησε στο δοκάρι του Μελιέ, ενώ στο 83’ ο Σακά από δεξιά έκανε το πλασέ σημάδεψε ξανά το δοκάρι. Στο 86ο λεπτό ο Μελιέ έσωσε μετά από όμορφο σουτ του Σέντρικ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Λουίζ, Γκάμπριελ, Σέντρικ, Μπεγερίν, Τζάκα, Θεμπάγιος (89’ Χόλντινγκ), Σακά, Σμιθ Ρόου (63’ Γουίλιαν), Όντεγκααρντ (78’ Ελνενί), Ομπαμεγιάνγκ

ΛΙΝΤΣ: Μελιέ, Έιλινγκ, Στρόικ, Κούπερ, Αλιόσκι (53’ Χάγκινς), Κλιχ (46’ Ρόμπερτς), Ραφίνια, Ντάλας, Σάκλετον, Χάρισον (46’ Έλντερ Κόστα), Μπάμφορντ.