Διπλό και πρόκριση για την Κοζάνη

Η Κοζάνη πέρασε από την Πέλλα καθώς  επικράτησε του Εδεσσαικού με 1-3, με αποτέλεσμα να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Κοζάνη είχε την πρώτη καλή φάση στο 10′ λεπτό με κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Τεντζερη. Πρώτη καλή στιγμή για τον Εδεσσαϊκό στο 19ο λεπτό σουτ του Ντογου στα χέρια του Κυριακίδη η μπάλα.

Η Κοζάνη άνοιξε το σκορ στο 21′ λεπτό και έκανε το 0-1 με τον Μπακάλη, ενώ δέκα λεπτά αργότερα διεύρυνε το προβάδισμα της με τον Κωστούλα, κάνοντας το 0-2 (31′ λεπτό), το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο 58′ λεπτό, ο Εδεσσαικός μείωσε με ψύχραιμο πλασέ του Ταουσιανη μετά από κάθετη μπαλιά του Κυζιρίδη (1-2). Ο Τσώτσος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ. διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 1-3.