Έκανε την έκπληξη η Παναχαϊκή

Σημείωνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Παναχαϊκή επικράτησε με 2-1 του Λεβαδειακού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Η ομάδα της Πάρτας κατάφερε μπει σε θέση… οδηγού μόλις στο όκτω λεπτό της αναμέτρησης, με τον Παναγιώτη Κυνηγόπουλο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Καπούταγλη μετά από σέντρα του Ντάσιου. Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες δημιούργησαν και άλλες ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν και πάλι την υπεροχή, με τον Παναγιώτη Μωραΐτη να… παραβιάζει για δεύτερη φορά την εστία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν με τον Μάρκο Μαρκόφσκι στο 77′.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Καπούταγλης, Ντάσιος, Σταμόπουλος, Λουμπαρδέας, Τσελεπίδης, Φουρλάνος (64′ Μουστακόπουλος), Πλέγας (82′ Σωτηράκος), Μαυριάς (71′ Αργυρόπουλος), Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης, Ελευθεριάδης.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μπάγιτς, Ναγκίς, Καθάριος (66′ Ιωαννίδης), Μαρκόφσκι, Ζησόπουλος, Καραχάλιος, Παντελιάδης, Τσαμπούρης, Κρνέτα (46′ Σαβαντογκό), Βίντεκερ (58′ Στανόγεβιτς), Λιάγκας.