Εύκολη πρόκριση για την ΑΕΛ στην Καλαμαριά

O Aπόλλων Πόντου αποχαιρέτησε τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς αποκλείστηκε στο γήπεδο του από την ΑΕΛ χάνοντας με το ευρύ σκορ 4-0.

Στον εξ αναβολής αγώνα για την 3η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας,οι Πόντιοι δεν άντεξαν στην πίεση και την ανωτερότητα των «βυσσινί» και από δικά τους λάθη έχασαν με ένα βαρύ σκορ. O αγώνας εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο ειδικά στο β΄ημίχρονο για την Λάρισα.

Μόλις στο 6′ μακρινό σουτ του Πίτι, έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πολίτη η μπάλα.
Στο 16′ από υπέροχη πάσα του Λεοζίνιο στον Σαχίτι, ο τελευαίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Πολίτη αλλά ο γκολκίπερ των Πόντιων απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 31΄από σέντρα του Χοτζάλι ο Κύρκου στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και με αυτογκόλ έγινε το 0-1. Στο 40′ σε αντεπιθεση το Δημητριάδη έδωσε στον Τσουμάνη, που σούταρε αλλά η μπάλα άουτ. Στο 45′ ο Λεοζίνιο με διπλή προσπάθεια μέσα από την περιοχή με πλασέ πέτυχε το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά και στο 52′ είχε δεύτερο δοκάρι από τη κεφαλιά του Ζίζιτς.  Στο 62′ ο Πολίτης έπεσε στα πόδια του Κούνιτς και τον ανέτρεψε καθαρά. Την αισχάτη των ποινών ανέλαβε ο Κούνιτς, στέλνωντας την μπάλα άουτ. Στο 71 σουτ του Νούσιου απέκρουσε Πολίτης και ο Ζίζιτς στην επαναφορά πέτυχε το 0-3. Στο 73΄ο Νούσιος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι και έκανε το 0-4.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Σπόλιαριτς, Δημητριάδης, Τσουμάνης, Κυβελίδης, Θεολόγου, Αμαραντίδης, Κύρκου, Δαμουλάκης, Καλαϊτζίδης.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Τριποτσέρης, Μπάλλας (84′ Χαλάτσης), Κούνιτς, Πίτι, Ζίζιτς (76′ Μπάμης), Λεοζίνιο, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Σαχίτι (22′ Νούσιος), Χοτζάλι.