Ισοπαλία χωρίς γκολ στα «Πηγάδια»

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων στα «Πηγάδια», με το ισόπαλο 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Μετά από το εν λόγω αποτέλεσμα η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος θα κριθεί στη ρεβάνς του «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο δραστήριοι στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα μόλις στο ενδέκατο λεπτό, η ομάδα του Πέδρο Μάρτινς έφτασε μια… ανάσα από το γκολ, αλλά η εκτέλεσε φάουλ του Φορτούνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ζίφκοβιτς. Από εκείνο το σημείο και μετά οι Θρακιώτες ανέβασαν την απόδοση τους. Στο 23΄οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν, αλλά το τέρμα του Κάστρο ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Μπρίτο.

Έξι λεπτά αργότερα, οι Ξανθιώτες βρέθηκαν εκ νέου σε θέση… βολής, με τον Κούτρη ωστόσο να σταματάει αντικανονικά την μπάλα με το χέρι εντός περιοχής, αλλά τον διαιτητή να υποδεικνύει τη συνέχεια του αγώνα. Στα επόμενα λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, ο ρυθμός έπεσε και το 0-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Με την επάνοδο των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να γίνει εκ νέου επιθετικός. Στο 53’ οι «ερυθρόλευκοι» σκόραραν με τον Βούκοβιτς αλλά και σε αυτήν την περίπτωση το γκολ  ακυρώθηκε (σωστά), ενώ πέντε λεπτά αργότερο ο Φορτούνης είδε για δεύτερη φορά την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Μέχρι το τέλος του αγώνα, οι δύο ομάδες, δεν δημιούργησαν άλλες ευκαιρίες, με το 0-0 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΞΑΝΘΗ: Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Καμαρά, Καβάτσεβιτς (90+1’ Αλμέιδα), Ντουρίτσκοβιτς, Καντά (60’ Μπαριέντος), Μπρίτο (85’ Μελισσόπουλος), Κάστρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Βούκοβιτς, Κούτρης, Καμαρά (68’ Νάτχο), Γκιγιέρμε, Ναουέλ, Φορτούνης, Φετφατζίδης (61’ Μασούρας), Γκερέρο (75’ Χασάν).