Με… οδηγό τον Ποντένσε στους «8» ο Ολυμπιακός

Με... οδηγό τον Ποντένσε στους «8» ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος χωρίς να πείσει με την εμφάνιση του, κατάφερε να ξεπεράσει με 3-1 το εμπόδιο της Ξάνθης στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Οι «ερυθρόλευκοι» από την αρχή του αγώνα ήταν εμφανώς καλύτεροι, πιέζοντας την αμυντική διάταξη των φιλοξενούμενων. Η κυριαρχία της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς απέδωσε καρπούς στο 29’ με τον Ποντένσε να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Νάτχο για το 1-0. Το… σκηνικό διατηρήθηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Χασάν να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 52’ μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Φορτούνη. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Ολύμπιακός έφτασε και σε τρίτο τέρμα και πάλι με τον Ποντένσε, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Μπρίτο στο 75ο λεπτό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (55′ Μπουχαλάκης), Νάτχο, Φορτούνης (58′ Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (64′ Σολδάνο), Μασούρας, Χάσαν.

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Μελιόπουλος, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (46′ Μπαριέντος), Ντουρίτσκοβιτς (56′ Καντά), Μπρίτο, Κάστρο (68′ Ντίρεσταμ).