Ολοκλήρωσε την έκπληξη η Λαμία

Αντέχοντας στην πίεση που τις ασκήθηκε από τον Παναθηναϊκό, η Λαμία κατάφερε να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας 4-2 των «πρασίνων» στη διαδικασία των πέναλτι, μετά το 1-0 της κανονικής διάρκειας.

Οι γηπεδούχοι παρά το γεγονός πως δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, κατάφεραν να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση με το γκολ του Εμαννουηλίδη στο 83ο λεπτό. Στον επιπλέον χρόνο, οι δύο ομάδες προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να φτάσουν σε κάποιο τέρμα, με το 1-0 να διατηρείται και να οδηγεί στα πέναλτι. Εκεί, οι ποδοσφαιριστές της Λαμίας ήταν πιο εύστοχοι, με το τελικό 4-2 να τους δίνει το «εισιτήριο» για τα προημιτελικά.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης (79’ Βέργος), Ινσούα, Μπουζούκης, Κάτσε, Χατζηθεοδωρίδης (46’ Κουρμπέλης), Καμπετσής (67’ Εμμανουηλίδης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.

ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος (53’ Βάντερσον), Αντέτζο, Καρυπίδης, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Μπουλούλης, Καραγκούνης (71’ Επστάιν), Τομάς (72’ Πλιάτσικας), Ρόμανιτς, Καραμάνος.