«Πέρασε» στην παράταση ο Αστέρας, 3-2 τον Πλατανιά

Σε ένα χορταστικό από πλευράς τερμάτων παιχνίδι που έγινε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», ο Πλατανιάς κατάφερε να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα στα «Περιβόλια» (0-1), αλλά και να προηγηθεί στον έξτρα χρόνο με 1-2, όμως ο γηπεδούχος Αστέρας ήταν αυτός που στο «νήμα» γύρισε το ματς σε 3-2 και πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος απέναντι στον αξιόμαχο αντίπαλό του που αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2.

Το σκορ άνοιξε στο 13’ για τους φιλοξενούμενους χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λουκίνα.

Οι Αρκάδες έκτοτε πίεζαν για την ισοφάριση (κεφαλιά του Σουάρεθ στο δοκάρι στο 75’ η καλύτερη φάση μέχρι το γκολ τους), αλλά έπρεπε να περιμένουν την παράταση και τον αρχηγό τους, Ματίας Ιγλέσιας να το πετύχει στο 91’.

Οι Κρητικοί δεν το έβαλαν κάτω και έθεσαν ξανά την πρόκριση, έστω και προσωρινά, σε «ερυθρόλευκο» φόντο στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης με το γκολ του Μπιανκόνι στο 102’.

Μολαταύτα, ο Αστέρας δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, κι έτσι, με πρωταγωνιστή και πάλι τον «κάπτεν», Ιγλέσιας έκανε το 2-2 ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος (χέρι του Πουρζιτίδη σε κεφαλιά του) και διαμόρφωσε το τελικό 3-2 με τον Λουίς Φερνάντεθ στο 117’ κατακτώντας συγχρόνως, και την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.