Πρόκριση στα πέναλτι για τον Εργοτέλη

Εκτός συνέχειας του Κυπέλλου Ελλάδος έμεινε ο ΟΦΗ μετά την ήττα του από τον Εργοτέλη στη διαδικασία των πέναλτι. Στο ισόπαλο 1-1 η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στο «Γεντί Κουλέ».

Το παιχνίδι είχε ένταση, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο 23′ με τον Μπουτσικάκη για το 0-1.Στο 32′ ο ΟΦΗ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, μετά από αποβολή του Βασίλη Κουτσιανικούλη για δυνατό τάκλιν. Ο Νέιρα από την άσπρη βούλα ισοφάρισε σε 1-1, «ισοφαρίζοντας» παράλληλα και το σκορ του πρώτου αγώνα . Ο ΟΦΗ μάλιστα κέρδισε ακόμα δυο πέναλτι (!!) στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε, με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

Τελικά το παιχνίδι πήγε στην παράταση και στην συνέχεια στα πέναλτι, με τους ποδοσφαιριστές του Εργοτέλη να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι, επικρατώντας τελικά με 3-4.

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Μιχόγιεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης (88′ Κυριακίδης), Νάστος, Μεγιάδο, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Οικονόμου (46′ Σασί), Πέρσον (60′ Βουό).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Οικονόμου (46′ Ροβίθης), Μπουρσέλης (82′ Προβυδάκης), Λαμπάκης, Μπάτζιος, Μπρους, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Κούατενγκ (63′ Κατσούρρι), Ιατρούδης, Έφορντ.