Μονότερμα του ΠΑΟΚ, δυο δοκάρια, αλλά από δυο λάθη, νίκησε 2-1 η Γκρόνινγκεν!

Παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του φιλικού αγώνα με την Γκρόνινγκεν, ο ΠΑΟΚ έχασε 2-1, ενώ είχε δυο δοκάρια, αλλά δέχθηκε γκολ από ένα λάθος του Μιχάι και ένα του Ταλιχμανίδη, ενώ οι αντίπαλοι δεν είχαν περάσει το κέντρο…

Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, μία μόνο καλή στιγμή και αυτή από πλευράς ΠΑΟΚ, με το δοκάρι του Ζίφκοβιτς (13′), όταν σε οργανωμένη αντεπίθεση, ο Σέρβος βρήκε τη μπάλα μπροστά του, από ενέργεια του Ολιβέιρα, αλλά στην τελική προσπάθεια, στάθηκε άτυχος.

Εάν όμως ρίξουμε μια ματιά σε όλο το 45άλεπτο, θα διαπιστώσουμε ότι και οι δυο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο την άμυνα, δεν είχαν επιθετικές βλέψεις, με τον ΠΑΟΚ να είναι λίγο πιο δραστήριος, αλλά χωρίς να απειλήσει σοβαρά την εστία της Γκρόνινγκεν, με τους αμυντικούς της αντίπαλης ομάδας να είναι και ιδιαίτερα σκληροί στα μαρκαρίσματα των επιθετικών του Δικεφάλου.

Η Γκρόνινγκεν δεν έχασε καμία ευκαιρία, εάν μάλιστα χρησιμοποιήσουμε την έκφραση “δεν κατέβηκε το κέντρο”, δεν θα είμασε υπερβολικοί.

Ο Λουτσέσκου έβαλε στο α’ μέρος στα πλάγια, τους δυο πιτσιρικάδες, τον Τζίμα και τον Τσαούση, που σκόρπισαν ελπίδες, αλλά αυτός που προσπαθούσε να προωθήσει σωστά τη μπάλα ήταν ο Αουγκούστο, χωρίς όμως να φτάσουν σε κάποια γκολ, παρά την κινητικότητα των Ζίφκοβιτς, Ολιβέιρα.

Με το ξεκίνημα του β’΄μέρους και με τη νέα ενδεκάδα, ο ΠΑΟΚ έγινε κινητικός και σκόραρε μάλιστα πολύ νωρίς, με τον νεαρό Κωνσταντέλια, ο οποίος εκμεταλλεύθηκε ωραία πάσα του Σάστρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (47′), ενώ ο ίδιος παίκτης, που ήταν πρωταγωνιστής στο παιχνίδι, είχε σουτ στο δοκάρι (65′), αλλά είναι βέβαιο πως κέρδισε τις εντυπώσεις στο δεύτερο 45άλεπτο, όταν ο Λουτσέσκου του έδωσε ηγετικό ρόλο.

Η Γκρόνινγκεν δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους για την εστία του ΠΑΟΚ, που τα πήγε καλά στον αμυντικό προσανατολισμό, αλλά το μοναδικό λάθος που έκανε ο Μιχάι, το εκμεταλλεύθηκε ο Ίραντουστ και πλάσαρε από μακριά τον Ταλιχμανίδη (78΄) για να ισοφαρίσει 1-1 και να ισχύσει το ρητό “η μπάλα τιμωρεί το λάθος”…

Ακριβώς το ίδιο έγινε και στο 85′ όταν έκανε λάθος ο Ταλιχμανίδης και ο Ντε Λέου δεν το άφησε ατιμώρητο για να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στη Γκρόνινγκεν με 2-1.

ΠΑΟΚ (Α’ Ημίχρονο): Κοτάρσκι, Τζίμας, Τσαούσης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ζίφκοβιτς, Κουαλιάτα, Ολιβέιρα.

(Β’ Ημίχρονο): Ταλιχμανίδης, Σάστρε, Κουλιεράκης, Μιχάι, Ράφα Σοάρες, Τσιγγάρας, Ντάντας, Φιλίπε Σοάρες, Κωνσταντέλιας, Ρικάντρο, Τσόλακ

ΓΚΡΟΝΙΝΓΚΕΝ (Α’ Ημίχρονο): Βέριπς, Πελουπέσι, τε Βιέρικ, Ματουτά, Κάλεϊ, φαν Γκέλντερεν (25Σβέρκο), Κασανβίρτζο, Λούντκβιστ, Ενγκονγκέ, Ποστέμα, Ορατμανγκόεν.

(B’ Ημίχρονο): Ντε Μπουρ, Ντάνκερλουϊ, Σβέρκο, ντε Λέου, Ίραντουστ, Άμπραχαμ, Ντάμερς, Μουσάμπα, φαν Κάαμ, Γιόοσεν, Βαλέντε.