Ο πρωταθλητής ΠΑΟΚ και τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

Ο ΠΑΟΚ με την επιβλητική του νίκη με 5-0 επί του Λεβαδειακού, κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα μετά από 34 χρόνια χάρη στα γκολ των Σάκχοφ (3′, 60′), Μπίσεσβαρ (9′), Βαρέλα (53′) και Σφιντέρσκι (81′).

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της παραμονής που παρουσιάζουν βαθμολογικό ενδιαφέρον, η ΑΕΛ πήρε τεράστιο διπλό στην έδρα της ΑΕΚ χάρη σε γκολ του Μπράλιτς στο 28ο λεπτό και εξασφάλισε την σωτηρία της.

Το ίδιο ισχύει και για την Ξάνθη που κέρδισε με 2-0 τον Απόλλωνα Σμύρνης στα Πηγάδια χάρη στα τέρματα των Βαφέα με αυτογκόλ (15′) και Γέντρισεκ (81′).

Από εκεί και πέρα στο ντέρμπι της σωτηρίας ο ΟΦΗ αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Αστέρα Τρίπολης με 1-1. Το γκολ για τους Κρητικούς πέτυχε ο Βαζ με χτύπημα πέναλτι στο 17′ και για τους Αρκάδες ισοφάρισε ο Τσιλιανίδης στο 59′.

Η άλλη ομάδα που παλεύει για την παραμονή της, ο ΠΑΣ Γιάννινα, έχασε με 2-1 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη και πλέον οι Ηπειρώτες χρειάζονται ένα θαύμα κόντρα στον ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική για να σώσουν την κατάσταση. Τα γκολ για τους “κυανέρυθρους” σημείωσαν οι Μασούρας στο 7ο λεπτό και Μπουμάλ στο 65ο λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κριζμάν στο 55ο λεπτό.