Ξεμούδιασμα με επιστροφές και… τεσσάρα!

Δείχνοντας αρκετά καλά δείγματα γραφείς ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 4-1 της Ασντόντ στο πρώτο χρονικά φιλικό αγώνα επί κυπριακού εδάφους.

Ο Δικέφαλος από την αρχή είχε τον έλεγχο και μόλις στο 10΄ο Αντρέ Ρικάρντο «έσπασε» την οργανωμένη άμυνα των Ισραηλινών για τον Φιλίπε Σοάρες, ο οποίος «τσίμπησε» την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο πορτιέρε για το 1-0. Οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν στο σύνολό τους διάθεση μπροστά, κατέγραψαν συνεργασίες, ικανές να «τρυπήσουν» την άμυνα των Ισραηλινών, μίας ομάδας αρκετά νεανικής, που κινήθηκε περισσότερο παθητικά, ψάχνοντας και περιμένοντας τα λάθη του ΠΑΟΚ. Στο 27′, ο Δικέφαλος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 μετά από ωραίες κινήσεις των Αντρέ Ρικάρντο και Μουργκ, με τον τελευταίο να «σερβίρει» για τον Μπίσεσβαρ, ο οποίος με τελείωμα στην κίνηση, αποτύπωσε έξοχα μία ακόμη ασπρόμαυρη συνεργασία.

Στο μεσοδιάστημα του β΄μέρους και κυρίως μετά το δεύτερο γκολ που πέτυχε ο ΠΑΟΚ, οι Ισραηλινοί «χτύπησαν» τον Δικέφαλο στην μετάβαση με τον Μπριόν στο 29′ σε μία κακή συνολικά αντίδραση των ασπρόμαυρων. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με ένα ακόμη τέρμα του ΠΑΟΚ, μία ακόμη συνεργασία των ασπρόμαυρων στο 34′ μετά από εξαιρετική κάθετη του Φιλίπε για τον Ράφα που είχε κάνει κίνηση στον χώρο, με τον τελευταίο να σεντράρει συρτά για τον Μπράντον Τόμας που έγραψε το 3-1 του α΄ημιχρόνου.

Με την έναρξη του β΄ημιχρόνου, ο Ραζβάν Λουτσέσκου προχώρησε σε… ένεση εμπειρίας με τους Σβαμπ, Καντουρί και Ολιβέιρα ενώ θέση κάτω από τα γκολποστ πήρε και ο Ζίβκοβιτς. Δεν είχε να επιδείξει τίποτα το αξιοσημείωτο στο πρώτο διάστημα του β΄ημιχρόνου, με τους Ισραηλινούς να έχουν ελαφρώς πιο επιθετική διάθεση. Παρά το γεγονός ότι κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο 45λεπτο, ο ΠΑΟΚ κατέγραψε ευκαιρίες με Ολιβέιρα, Σβαμπ και Κωνσταντέλια, ο οποίος φρόντισε στο 79′ να βάλει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ωραία προώθηση του παιχνιδιού από τον Σβαμπ, ο Καντουρί έπαιξε γρήγορα για τον «Ντέλια», τελειώνοντας υποδειγματικά την φάση με ωραίο πλασέ για το 4-1. Μικρή σημασία προφανώς έχει το σκορ του παιχνιδιού σε αυτό το πρώτο… ξεμούδιασμα καθώς προτεραιότητα για τον ΠΑΟΚ και τον Λουτσέσκου είναι μπουν άμεσα σε ρυθμό αγώνων οι ποδοσφαιριστές και να δοκιμαστούν περαιτέρω πρόσωπα. Εν ολίγοις να εκμεταλλευτούν δημιουργικά το 10ημερο προετοιμασίας στην Κύπρο.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι (Ζίβκοβιτς 46′), Σάστρε (Βιεϊρίνια 63′), Κάργας (Κουλιεράκης 63′), Νάσμπεργκ (Μιχαηλίδης 63′), Ράφα Σοάρες (Σελιμάι 63′), Φιλίπε Σοάρες (Κουλιάτα 63′), Ντόουγκλας (Σβαμπ 46′), Μουργκ (Ελ Καντουρί 46′), Μπίσεσβαρ (Γ.Κωνσταντέλιας 64′), Αντρέ Ρικάρντο (Νάρεϊ 63′), Μπράντον Τόμας (Ολιβέιρα 46΄)

ΑΣΝΤΟΝΤ: Ζεράφι, Μπέντζαμιν, Τσβέτκοβιτς, Χάκμον, Ζάσνο, Ρόι Λέβι, Ζάμπαγκ, Χάρους, Μπριόν, Αντίρ Λέβι, Μαματά.