Απόλαυση ΠΑΟΚ και πεντάρα πρόκρισης!

Δείχνοντας εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο ο ΠΑΟΚ επικράτησε άνετα με 5-0 της ΑΕΛ στο γήπεδο της Τούμπας για την έκτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, με το εν λόγω σκορ να μην αφήνει κανένα περιθώριο σκέψεις για την πρόκριση ενόψει της ρεβάνς των δύο ομάδων.

Stoiximan: Ένας συναρπαστικός κόσμος πάντα μαζί σου με Fantasy, Missions, MatchCombo & αμέτρητα ειδικά στοιχήματα! Πάτα εδώ!

Οι ποδοσφαιριστές του Πάμπλο Γκαρσία μπήκαν εντυπωσιακά στον αγωνιστικό και από τα πρώτα λεπτά, φρόντισαν να στείλουν το μήνυμα για τη συνέχεια, χάνοντας δύο φορές την ευκαιρία για να πάρουν το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση του δεκαλέπτου, ο Χρήστος Τζόλης πλάσαρε σωστά τον Νάγκι για το 1-0, μετά το γύρισμα του Κρμέντσικ.

Το γρήγορο γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους που συνέχισαν να πιέζουν την εστία της ΑΕΛ, με τον νεαρό μεσοεπιθετικό στο 23ο λεπτό να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ με εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια έπειτα την ασίστ του Αουγκούστο. Από εκεί και μετά, ο Δικέφαλος έκανε… φεστιβάλ χαμένων ευκαιριών, με την άμυνα των «βυσσινί» να περνάει δύσκολες στιγμές. Τελικά, από την στιγμή που το γκολ δεν ήρθε, το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια συνέχισε στο ίδιο τέμπο. Έτσι, στο 47’ ο Κρμέντσικ έβαλε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ, με τον Τσέχο να σκοράρει μετά από την σέντρα του Ζίβκοβιτς. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, με τον Ίνγκασον να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα με δυνατό σουτ έπειτα από την κεφαλιά πάσα του Ουάρντα.

Με το δείκτη στο 4-0, οι «ασπρόμαυροι» χαλάρωσαν, διατηρώντας πάντως τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Με την πάροδο του χρόνου, ο Γκαρσία φρόντισε να ξεκουράσει παίκτες, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 74΄ με το τρίτο προσωπικό γκολ του Χρήστου Τζόλη. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ έριξε ρυθμούς, κρατώντας δυνάμεις για τη δύσκολη συνέχεια.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (72’ Λύρατζης), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (73’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (73’ Μουργκ), Ουάρντα (60’ Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (60’ Κούτσιας).

ΑΕΛ: Νάγκι, Γκοτζαμανίδης (63΄Τσόσιτς), Ζίζιτς, Μπέρτος (64’ Νικολιάς), Μαϊδανός, Κολομπίνο (82’ Στοϊνοβιτς), Ηλιάδης, Μιλοσάβλιεβιτς, Καρανίκας, Γλυνός (64’ Πινακάς), Ντουρμισάι (77’ Νούνιτς).