Βρήκε αποθέματα και με μαγκιά πήρε το “τρίποντο” με ανατροπή!

Χάνοντας ένα ημίχρονο, και αφού πρώτα βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο ΠΑΟΚ έδειξε το πραγματικό του αγωνιστικό πρόσωπο και κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-1 απέναντι στον ΟΦΗ για την τρίτη αγωνιστική των play off της Super League.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Δικέφαλος ανέβηκε στους 56 βαθμούς και προσωρινά πέρασε την ΑΕΚ στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες για τους Κρητικούς

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα να αναλαμβάνουν την κατοχή της μπάλας και να δείχνουν τη διάθεση να πιέσουν τους φιλοξενούμενους. Ωστόσο, η πολύ καλά οργανωμένη αμυντική λειτουργία του ΟΦΗ δεν επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Μετά το πρώτο τέταρτο κυριαρχίας του Δικεφάλου, οι παίκτες του Σίμου κατάφεραν να αντιδράσουν και να ισορροπήσουν και να μην αφήσουν τους γηπεδούχους να κάνουν τίποτα επικίνδυνο.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 40ο λεπτό, προκειμένου ο ΠΑΟΚ να κάνει την πρώτη ευκαιρία στον αγώνα. Μετά από μια άκρως περίεργη φάση, ο Ελ Καντουρί έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Γουάιλι. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι «ασπρόμαυροι» έχασαν και δεύτερη ευκαιρία, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τον ΠΑΟΚ, καθώς ο ΟΦΗ κατάφερε στο 49’ να πάρει το προβάδισμα. Σκόρερ για τους Κρητικούς ήταν ο Νέιρα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό διώξιμο της μπάλα από τον Πασχαλάκη. Όντας με την πλάτη στον τοίχο, ο Αμπέλ Φερέιρα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο όλα τα όπλα του, κάνοντας σαφώς πιο επιθετικό τον ΠΑΟΚ. Ο Πορτογάλος δικαιώθηκε μετά από εννιά λεπτά, όταν στο 58’ ο Τζόλης ισοφάρισε με υποδειγματικό τελείωμα.

Με τον ΠΑΟΚ να έχει αποκτήσει ψυχολογία και τον ΟΦΗ να έχει χάσει την συνοχή του, ήταν η σειρά του Σίμου να προχωρήσει σε διορθωτικές κινήσεις στη σκακιέρα του με την είσοδο των Δεληγιαννίδη – Ναμπί. Και πάλι, όμως, ο πρώτος λόγος ανήκε στον ΠΑΟΚ, με την επανεμφάνιση του Στοχ στην ενδεκάδα να δίνει νέα πνοή.

Τελικά, η λύτρωση ήρθε στο 90′ από το… VAR το οποίο επισκέφτηκε ο Φωτιάδης, καταλογίζοντας στη συνέχεια πέναλτι για το κράτημα του Νάστου στον Άκπομ. Ο επιθετικός του Δικεφάλου δεν αστόχησε, υπογράφοντας την ανατροπή, με τον Ελ Καντουρί να γράφει τον επίλογο για το 3-1!