Δεν σκόραρε, έμεινε στο μηδέν και άφησε… ανοιχτή τη δεύτερη θέση!

Μην μπορώντας να σκοράρει στις ευκαιρίες που δημιούργησε ο ΠΑΟΚ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στην Σλόβαν Μπρατισλάβας, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής στους ομίλους του Conderence League.

Stoiximan: Εδώ κάνεις το παιχνίδι σου! Με το MatchCombo συνδυάζεις διαφορετικές επιλογές ενός αγώνα σε ένα στοίχημα! Πάτα εδώ!

To εν λόγω αποτέλεσμα διατήρησε τις δύο ομάδες στην ισοβαθμία (από οκτώ πόντους), με τη δεύτερη θέση του ομίλου -που οδηγεί στα play off- να κρίνεται στην επόμενη –τελευταία– αγωνιστική.

Οι παίκτες του Ράζβαν Λουτσέσκου από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πίεσαν ψηλά τους γηπεδούχους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» να έχουν την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να είναι απειλητικοί για την εστία του Χόβαν. Η Σλόβαν κατάφερε γρήγορα να ξεπεράσει την πίεση του Δικεφάλου και να ανεβάσει τις γραμμές της, δημιουργώντας δύο ευκαιρίες σε διάστημα τεσσάρων λεπτών.

Με την πάροδο του χρόνου και τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, οι φιλοξενούμενοι φόρτωσαν την αριστερή πλευρά και στο 25’ ο Μπίσεσβαρ έκανε το σουτ που κατέλειψε στην αγκαλιά του τερματοφύλακας. Έξι λεπτά αργότερα ο Σουριναμέζος άσος βρέθηκε σε θέση βολής μετά τη σέντρα του Σίντκλεϊ, αλλά το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Μετά το ημίωρο ο ΠΑΟΚ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά το ημίχρονο έκλεισε με το δυνατό σουτ του Μεντβέντεβ στο 43 λεπτό που έφυγε λίγο έξω από δοκάρια του Πασχαλάκη.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ μπήκε… φορτσάτος, με τους Σλοβάκους να ισορροπούν γρήγορα την εικόνα του αγώνα. Μάλιστα, οι γηπεδούχους σε διάστημα δέκα (από το 55 μέχρι το 65’) λεπτών δημιούργησαν δύο καλές στιγμές, χωρίς κάτι περισσότερο.  Από την πλευρά του ο Ράζβαν Λουτσέσκου σε εκείνο το σημείο προσπάθησε να δώσει περισσότερη δημιουργία στην ομάδα του, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Σβαμπ.

Ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο, κερδίζοντας αρκετά μέτρα, μην μπορώντας να βρει την σωστή τελική πάσα ώστε να λύσει το γόρδιο δεσμό της άμυνας της Κοπεγχάγης. Ο Ρουμάνος συνέχισε τις αλλαγές, με τους Μουργκ και Σφιντέρσκι, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να μην μπορεί να μπει ποτέ με αξιώσεις στην περιοχή του Χόβαν. Στο 78ο λεπτό ο Σφιντέρσκι έπιασε το σκορ, με την μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι. Η πίεση των «ασπρόμαυρων» αυξήθηκε, με τους γηπεδούχους να κρατάνε σχετικά εύκολα το ισόπαλο 0-0 μέχρι το φινάλε.

ΣΛΟΒΑΝ ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑΣ: Χόβαν, Μεντβέντεβ, Κασία, Μποζίκοβ, Ντε Μάρκο (90’ Nτα Σίλβα), Άγκμπο, Ιμπραΐμ (90’ Μραζ), Γκριν (70’ Τσάβριτς), Βάις, Ζμρχαλ (70’ Ντράζιτς), Χεντί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι (64’ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (72’ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (86’ Μιτρίτσα), Άκπομ (71’ Σφιντέρσκι).