Έβγαλε καρδιά και έφτασε στην νίκη με… υπογραφή Τζόλη!

Με ένα ξέσπασμα δέκα λεπτών και με την υπογραφή του Χρήστου Τζόλη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης, παρά το γεγονός πως έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα για περισσότερο από ένα ημίχρονο.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα στην αναμέτρηση της ενδέκατης αγωνιστικής, ο Δικέφαλος προσπέρασε τον Άρη και βρέθηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Super League.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά νωθρά, με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να παρουσιάζονται χωρίς νεύρο. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στον Αστέρα να κρατά εύκολα τους φιλοξενούμενους μακριά από την περιοχή του Παπαδόπουλου. Μάλιστα, οι Αρκάδες ήταν αυτοί που έχασαν την καλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημίωρου, με τον Μιχαηλίδη να σώζει την κατάσταση πριν τον Σίτο.

Στο 33’ ο Φωτιάς κατάφερε να βάλει… φωτιά στον αγώνα, καθώς αφού πρώτα είδε τη φάση στο VAR αρνήθηκε παράβαση πέναλτι στον ΠΑΟΚ σε μαρκάρισμα του Φερνάντεθ στον Ελ Καντουρί. Για την ίδια φάση μάλιστα απέβαλε σωστά τον Μαροκινό, όχι όμως και τον παίκτη του Αστέρα που χαστούκισε τον έμπειρο άσο του Δικεφάλου.

Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την κατοχή της μπάλας και προσπάθησαν χωρίς αποτέλεσμα να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Πασχαλάκη. Έτσι το ισόπαλο 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επανέναρξη του αγώνα με το δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία παρουσιάστηκε εμφανώς καλύτερη, πράγμα που του επέτρεψε να δημιουργήσει ευκαιρίες στην εστία του Παπαδόπουλου. Τελικά, η πίεση του ΠΑΟΚ έφερε αποτέλεσμα στο 64ο λεπτό, όταν ο Χρήστος Τζόλης μετά από μια εντυπωσιακή προσωπική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο νεαρός μεσοεπιθετικός ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το προβάδισμα τους και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.