Έβγαλε… καρδιά και πήρε τον βαθμό κόντρα σε όλους!

Παρά το γεγονός πως όλα του εξελίχθηκαν στραβά, ο ΠΑΟΚ έβγαλε καρδιά και πήρε την ισοπαλία (2-2) απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Ο ΠΑΟΚ με εμφάνιση πισωγύρισμα μετά την νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, τα… είδε όλα κόντρα στον Αστέρα και με ένα γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στην τελευταία φάση πήρε την ισοπαλία με 2-2 –

Τέσσερις τραυματίες σύνολο για την ομάδα του Λουτσέσκου που με την εικόνα της έδωσε δικαιώματα και ο Αστέρα λίγο έφτασε μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη στην Τούμπα.

Για πρώτη φορά στην σεζόν ο Ραζβάν Λουτσέσκου κράτησε τους ίδιους έντεκα από το ένα παιχνίδι στο άλλο και ξεκίνησαν οι παίκτες που έπαιξαν στο Φάληρο κόντρα στον Ολυμπιακό. Αυτό το γεγονός ότι να βοηθήσει τον ΠΑΟΚ, μόνο καλό δεν του έκανε αφού για την μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρος η εμφάνιση ήταν ανάλογη με αυτή που είδαμε στα παιχνίδια με την Λέφσκι Σόφιας.

Από την άλλη ο Αστέρας με ένα 4-4-2 και τους Τιλίκα και Μπαρτόλο επιθετικούς να πιέζουν τα στόπερ, δεν κινδύνευσε πραγματικά, ίσα ίσα που ήταν η ομάδα που δικαιούταν να σκοράρει από τις δυο στο πρώτο ημίχρονο. Χωρίς να κλεισει στα καρέ της η ομάδα του Μεταξά προσπάθησε να χτυπήσει στις μεταβάσεις με Κρεσπί και Σίτο απο τα άκρα να βγαίνουν στην πλάτη του Τσαούση και Λύρατζη.

Ο ΠΑΟΚ έφτανε με ευκολία στα πέριξ της περιοχής του Αστέρα αλλά δεν είχε καλό συνδυαστικό παιχνίδι, χάνοντας την μπάλα και επιτρέποντας στους Αρκάδες να παίζουν στην αντεπίθεση. Σαν να μην έφτανε το γεγονός ότι ουσιαστικά σε κάθε φαση υπήρχε και ένας λάθος, μέσα σε λίγα λεπτά έχασε και τους δυο ακραίους του μπακ με τραυματισμό!

Αρχικά ο Τσαούσης και στην συνέχεια ο Λύρατζης αποχώρησαν με τραυματισμό, βάζοντας τον Λουτσέσκου σε διαδικασία να πάει για μια ακόμα φορά σε πειραματικό σχήμα από το 39ο λεπτό του αγώνα. Ο Ζίβκοβιτς πέρασε στο ματς αντί του Λύρατζη, με τον Σάστρε να πηγαίνει δεξιά (αν και αρχικά έπαιζε αριστερό μπακ) και τον Σέρβο να παίζει ως αριστερός μπακ, σε ένα σχήμα που δεν είχε παίξει ποτέ μαζί ουτε σε… προπόνηση.

Μεγάλη αδυναμία από πλευράς ΠΑΟΚ να δημιουργήσει, με αρκετή νευρικότητα και περίπου 30 (!) λάθη στο πρώτο ημίχρονο, με τον Αστέρα να εκμεταλλεύεται την στιγμή του και να ανοίγει το σκορ. Ένα φάουλ που έδωσε χωρίς λόγο στον αντίπαλο ο Ντόουγκλας, έγινε γκολ από εκτέλεση του Σίτο, κεφαλιά του Ατιένθα στο δοκάρι και τον Στάνκο από κοντά να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος ο Λουτσέσκου έβαλε τον Μπίσεσβαρ, αλλά δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά, με τον Αστέρα να βρισκει τρόπο για να κάνει το 0-2. Ο Ζίβκοβιτς με ένα άτσαλο μαρκάρισμο στον Κρεσπί, έδωσε την ευκαιρία στον Τιλίκα να σκοράρει και να κάνει το 0-2 από ένα πέναλτι που υποδείχθηκε μέσω της υπόδειξης από τον Τάσο Σιδηρόπουλο που κάλεσε τον Κουμπαράκη να δει την φάση.

Ο Αστέρας μετά το 0-2 γύρισε στο δικό του μισό, δεν έψαξε αντεπιθέσεις και το πλήρωσε με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει τον τρόπο να μην χάσει, αφού σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Δικέφαλος με τον Κούρτιτς και τον Ολιβέιρα να βρίσκουν δίχτυα ισοφάρισε σε 2-2, με μια ισοπαλία που ουσιαστικά είναι σαν ήττα…