Έβγαλε τουλάχιστον πάθος, ικανοποίησε μόνο το αποτέλεσμα

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Πάντα μία νίκη επί του Ολυμπιακού έχει μεγάλη αξία. Το 3-2 δίνει στον ΠΑΟΚ πολλά περιθώρια για πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, αφού θα πάει για δύο αποτελέσματα στην ρεβάνς στο Καραϊσκάκη. Η ανατροπή δείχνει ψυχικά αποθέματα και κυρίως το πάθος των παικτών του ΠΑΟΚ, που έπαιζαν με την πλάτη στον τοίχο…

Εντούτοις, είναι αλήθεια πως εκτός από το αποτέλεσμα δεν ικανοποίησε τίποτα άλλο. Ο ΠΑΟΚ σε άλλο ένα ματς είχε αδυναμίες σε όλες τις γραμμές, αλλά αυτή την φορά τουλάχιστον ήταν παθιασμένος. Κορυφαίος ήταν ο Μίσιτς με την ποιότητά του. Τον ακολούθησε ο Γιαννούλης.

Ο ΠΑΟΚ του πρώτου ημιχρόνου ήταν μία συνέχεια των προηγούμενων κακών εμφανίσεών του. Μία ομάδα νωθρή. Με ρυθμό υποτονικό, σχεδόν εκνευριστικό. Δεν κατέβαινε εύκολα η μπάλα, η ανάπτυξη ήταν αργή και δεν έβγαιναν οι φάσεις.

Στο κέντρο, παρότι φαίνονταν κουρασμένοι από τα πολλά ματς οι Μπουχαλάκης και Γκιγιέρμε, ο Μπίσεσβαρ με τον Μαουρίσιο ήταν σαν να μην υπήρχαν στο γήπεδο. Αιφνιδιάστηκε ο ΠΑΟΚ, αλλά ευτυχώς αιφνιδίασε κι αυτός, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της άμυνας του Ολυμπιακού και ισοφάρισε με την γκολάρα του Μίσιτς.

Ο Πέλκας έβαλε δύο γκολ, αλλά άφησε αβοήθητο τον Μάτος στα δύο γκολ του Ολυμπιακού. Στο πρώτο έχει ευθύνη και ο Πασχαλάκης που έμεινε κολλημένος ως συνήθως στην εστία του. Στο δεύτερο έχει μερίδιο ευθύνης και ο Ελ Καντουρί, που δεν έκανε τα τρία τελευταία μέτρα για να μαρκάρει αποτελεσματικά τον Γκιγιέρμε.

Επίσης, η έμπνευση του Φερέιρα με το σχήμα χωρίς κανονικά εξτρέμ στο πρώτο ημίχρονο (Πέλκας και Ελ Καντουρί) δεν έπιασε, ενώ ο Άκπομ χωρίς τροφοδοσία δεν ήταν δυνατόν να απειλήσει.

Η εικόνα άλλαξε στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και παρότι δεν έκανε τις μεγάλες φάσεις, παίζοντας με πολύ πάθος κατάφερε να αξιοποιήσει τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού, φτάνοντας στην μεγάλη ανατροπή. Σε καίριο χρονικό σημείο του αγώνα μπήκε το πέναλτι του Πέλκα, δίνοντας την ψυχολογία με την βοήθεια και της γεμάτης Τούμπας.

Η άμυνα, πάντως, εξακολούθησε να… μπάζει, δίνοντας το δικαίωμα στο Ολυμπιακό να απειλήσει. Προς το τέλος, άξιζε η κόκκινη που πήρε ο Γιαννούλης. Ενήργησε έξυπνα σταματώντας με φάουλ το τετ α τετ του Ραντζέλοβιτς που θα ήταν μισό… γκολ. Αυτή η νίκη ήταν μία… βαθιά ανάσα μετά τις τελευταίες μεγάλες απογοητεύσεις.