Έγκλημα (Τζήλου-VAR)… τιμωρία και νέα ήττα για τον ΠΑΟΚ!

Κάνοντας ακόμα μια κακή εμφάνιση για μια ώρα, με τα αμυντικά και επιθετικά προβλήματα να κάνουν ξανά την εμφάνισή τους ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-2 από τον Ιωνικό, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Super League.

Καθοριστικός ο ρόλος των Τζήλου και Ευαγγέλου για τη διαμόρφωση του αποτελέσματος.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε διαδοχικά λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής, μην μπορώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Μετά το δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία και στην πρώτη καλή στιγμή κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Σκόρερ για τον Δικέφαλο ο Κάρολ Σφιντέρσκι στο 18’ με δυνατή κεφαλιά μετά τη σέντρα ακριβείας του Τέιλορ. Ωστόσο, η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά αργότερα ο Κάνιας σκόραρε με δυνατό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχή.

Ο Ιωνικός μετά τη ισοφάριση βγήκε στην επίθεση και στο 32’ οι Τζήλος και Ευαγγέλου στο VAR είδαν πέναλτι στην επαφή του Πασχαλάκη με τον Λένις. Ο Άοσμαν που ανέλαβε την εκτέλεση ήταν εύστοχος ολοκληρώνοντας την ανατροπή. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν έδειξαν ικανοί να απειλήσουν, με το 2-1 να μέχρι το φινάλε το πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ράζβαν Λουτσέσκου δεν έκανε κάποια αλλαγή, με τον Ιωνικό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι γηπεδούχοι στην πρώτη φάση του ημιχρόνου στο 49’ κατάφεραν να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ, με τον Λένις να πλασάρει ιδανικά τον Πασχαλάκη. Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα η ομάδα της Νίκαιας έφτασε μια ανάσα από το γκολ, αλλά το σουτ του Λένις σταμάτησε στο δοκάρι του τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση από τον πάγκο του Δικεφάλου, με τους Σβαμπ και Μουργκ να περνάνε στον αγωνιστικό χώρο.

Οι δύο μέσοι έδωσαν ισορροπία στους «ασπρόμαυρους»  με τον ΠΑΟΚ στο 60’ να μειώνει το σκορ με τον Μουργκ να σκοράρει με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Σίντκλεϊ. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Δικέφαλος πίεσε ασφυκτικά τον Ιωνικό, δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες.  Στο 65’ ο Σίντκλεϊ από θέση βολής έστειλε την μπάλα εκτός τέρματος, ενώ την ίδια κατάληξη είχαν και οι προσπάθειες των Ελ Καντουρί και Σφιντέρσκι. Ο Λουτσέσκου στα επόμενα λεπτά έπαιξε ολική επίθεση, με το γκολ ωστόσο να μην έρχεται μέχρι το φινάλε.

ΙΩΝΙΚΟΣ: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας (68’ Ματσούκας) Ντάλσιο, Κιάκος (68’ Γκοτσούλιας), Άοσμαν (77’ Μάναλης), Λένις (88′ Βαφέας).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ (72’ Αουγκούστο), Βαρέλα, Μιχαηλίδης (85’ Άκπομ), Σίντκλεϊ, Eσίτι (54’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ (54’ Μουργκ), Σφιντέρσκι.