Έκανε αυτό που έπρεπε για να κερδίσει

Συντάκτης: Δεν υπάρχουν Σχόλια Share:

Ο ΠΑΟΚ πέρασε με το μίνιμουμ της προσπάθειας από μια έδρα που παραδοσιακά δυσκολεύεται απέναντι σε μια από τις καλές ομάδες στο πρωτάθλημα όπως ο Αστέρας Τρίπολης.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου θεωρούσε την νίκη υπεραπαραίτητη στην Αρκαδία ειδικά μετά την ήττα – σοκ με τον ΠΑΣ Γιάννενα στην Τούμπα για την πρεμιέρα. Η πραγματικότητα είναι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ δεν ήταν τόσο κακός. Τουναντίον που μπήκε δυνατά είχε δυο καλές φάσεις, ενώ σε 3-4 περιπτώσεις ακόμα θα μπορούσε με μια καλύτερη τελική πάσα να είχε δημιουργήσει καταστάσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά μετά το 60ο λεπτό ο ΠΑΟΚ περισσότερο προσπάθησε να κρατήσει το 0-1 παρά να κάνει το 0-2, ενώ είχε χώρους για να πετύχει. Όπως και να έχει είναι πολύ σημαντικό τρίποντο αυτό με τον Αστέρα που θα κάνει καλό στην ομάδα.

Ο “Πάσχα” κράτησε την ομάδα και θύμισε εμφανίσεις που έκανε την σεζόν της κατάκτησης του νταμπλ. Μάλιστα θυμάμαι ότι και πάλι στην Τρίπολη, ο Πασχαλάκης είχε κρατήσει όρθιο τον ΠΑΟΚ στο κακό πρώτο ημίχρονο με τον Αστέρα και απλά στο δεύτερο μέρος είχε βρει τον τρόπο η ομάδα να πάρει το ματς με την γκολάρα του Αντρέ (μετά ήρθαν τα γκολ από Μαουρισιο και το αυτογκόλ).

Κακά τα ψέματα χρειάζεσαι να παίρνεις βαθμούς και από την επίθεση σου, αλλά και από τον τερματοφύλακα σου.

Αυτό που θέλει να περάσει στα αποδυτήρια ο Ράζβαν Λουτσέσκου είναι ότι η ομάδα θα πρέπει να βρίσκει τρόπους να παίρνει νίκες, ακόμα και όταν δεν βρίσκεται σε καλή μέρα. Σαφέστατα, υπάρχουν πράγματα που πρέπει να βελτιωθούν ειδικά σε ότι αφορά την επιθετική λειτουργία, αλλά υπάρχει η πίστη ότι με τις σταδιακές επιστροφές των Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί θα ανέβει η ομάδα σε δημιουργία φάσεων.

Είμαι σίγουρος ότι αν τα παιχνίδια παιχτούν επί ίσοις όροις όπως χθες στην Τρίπολη, θα έχουν απώλειες οι άλλοι ειδικά με την εικόνα που βλέπουμε όλοι ότι παρουσιάζουν.

Αυτή η εβδομάδα είναι πολύ σημαντική για τον ΠΑΟΚ που θέλει να κάνει το 3/3 σε ότι αφορά τα παιχνίδια για το πρωτάθλημα. Το πρώτο βήμα έγινε και πλέον υπάρχει μπροστά η αναμέτρηση στο Αγρίνιο, απέναντι σε μια ανεβασμένη ψυχολογικά ομάδα. Το ντέρμπι με την ΑΕΚ είναι την Κυριακή, οπότε έχουμε μέρες ακόμα…

Υ.Γ : Η νίκη αυτή δίνει ψυχολογία κυρίως σε παιδιά που έχουν ακούσει… και τι δεν έχουν ακούσει τα τελευταία δυο χρόνια. Πασχαλάκης και Μπίσεσβαρ έχουν προσφέρει πολλά στον ΠΑΟΚ και φαίνεται ότι μπορούν να προσφέρουν περισσότερα.

Υ.Γ 2 : Τελικά οι… υπερομάδες της πρεμιέρας που πήγαν; Η σεζόν θα είναι μεγάλη και ιδιαιτέρως… ανώμαλη.

Υ.Γ 3 : Μην νομίζετε ότι το μπούλινγκ τους διαιτητές γίνεται για να έρθουν σφυρίγματα στα επόμενα ματς… όχι, ιδέα σας. Και ακόμα είμαστε στην 2η αγωνιστική…