Έμεινε στην κορυφή η Κ19 του ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 1-0 απέναντι στον Ατρόμητο και πέτυχε την 11η νίκη του μετά από 12 παιχνίδια στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος της Superleague Κ19.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Δικέφαλος δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του, ωστόσο βρήκε το γκολ της νίκης στο 36′. Ο Δεληγιάννης εκτέλεσε φάουλ, ο Φιλων μπήκε στην πορεία της μπάλας και με τσίμπημα διαμόρφωσε το 1-0, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ασπρόμαυροι είχαν την κατοχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλήθηκαν ελάχιστα, με μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ατρόμητο να αποτελεί το τετ α τετ του Μπεκου, που δεν κατάφερε να ολοκληρώσει με επιτυχία την προσπάθεια του. Με την σειρά του ο ΠΑΟΚ είχε τις στιγμές του για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ που θα κλείδωνε την νίκη πριν το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Κυρίως δράστης ήταν ο Γκούμας. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ωστόσο χάθηκε από τον Αθανασίου, που σε τετ α τετ προσπάθησε με όμορφη λομπα να κρεμάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα, με την μπάλα να “γλείφει” το οριζόντιο δοκάρι.

Για τον ΠΑΟΚ αγωνίστηκαν: Νικολακούδης, Γεωργιάδης, Δεληγιάννης, Φίλων, Πασαχίδης, Σνάουτσνερ, Αδάμ (78′ Αθανασίου) , Τσίκος (90+4′ Ζίλος) , Γκιτέρσος, Γκούμας (64′ Ρουμάντσιεβ) και Μάρτος (78′ Καλόγηρος) .