Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ

Μια… ανάσα από το τρίποντο έφτασε στην Κρήτη ο ΠΑΟΚ, με το τελικό αποτέλεσμα (1-1) να διαμορφώνεται στο φινάλε.

Αναλυτικά η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ:

ΝΤΟΜΙΝΙΚ ΚΟΤΑΡΣΚΙ 6

Ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού ο Κροάτης γκολκίπερ που χτύπησε στο ματς με την Λαμια και ήταν βασικός στο Ηράκλειο. Δεν χρειάστηκε να επέμβει στο παιχνίδι ιδιαίτερα, εκτός από 2-3 εξόδους επιτυχημένες. Δεν φταίει στην φάση του 1-1, αφού ο Διαμαντής βρέθηκε να πηδάει μόνος του για κεφαλιά.

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΛΥΡΑΤΖΗΣ 6

Καλό παιχνίδι από τον νεαρό μπακ και σε άμυνα και σε επίθεση χωρίς να έχει προβλήματα ιδιαίτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Στην τελευταία φαση πέταξε την μπάλα κόρνερ μην έχοντας εικόνα τι γίνεται πίσω του σωστά σε αυτές τις περιπτώσεις.

ΑΝΤΡΕ ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ 6

Παρά το γεγονός ότι δεν ηταν καλή η εικόνα του με την Λαμία, ο Λουτσέσκου τον επέλεξε για το αριστερό άκρο της άμυνας αντί του Τσαούση που δοκιμάστηκε κατά την διάρκεια της εβδομάδας. Από τα δικά του πόδια και μια μαγική ασίστ άρχισε η φάση του 1-0 που βρίσκει τον Νάρεϊ στην πλατη της άμυνας. Αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού στα μέσα του πρώτου μέρους.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΟΥΛΙΕΡΑΚΗΣ 7

Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση χωρίς όμως αποτελεσμα για τον Κρητικό αμυντικό. Παραλίγο να σκοράρει από μια στημένη μπάλα, ενώ αμυντικά ήταν άψογος γράφοντας και μια εξαιρετική επέμβαση σε σουτ του Ντίκο προς το τέλος του ματς. Σχεδόν αλάνθαστος σε όλο το ματς.

ΙΝΓΚΙ ΙΝΓΚΑΣΟΝ 6

Ο Ισλανδός αμυντικός καθάρισε όλες τις φάσεις και ψηλά και χαμηλά. Στην μοναδική φορά που δεν πήδηξε ήταν στην τελευταία φάση για το 1-1 από τον ΟΦΗ, μια φανερή έλλειψη στο σημείο του πέναλτι. Καλή εμφάνιση και για τον Ισλανδό που όμως δεν συνοδεύτηκε και από το τρίποντο.

ΓΙΑΣΜΙΝ ΚΟΥΡΤΙΤΣ 6

Ο Σλοβένος χαφ στο πρώτο ημίχρονο δεν φάνηκε ιδιαίτερα και μπήκε με 2-3 λάθη σε μεταβιβάσεις, αλλά όσο περνούσε η ώρα βελτιώθηκε. Μετά το 30ο λεπτό ανέβασε στροφές ο Σλοβένος και βοήθησε στο κράτημα της μπάλας, ίσως έπρεπε να παραμείνει στο γήπεδο, αφού είχε καλές επιλογές με την μπάλα στα πόδια.

ΤΙΑΓΚΟ ΝΤΑΝΤΑΣ 6

Ο Πορτογάλος για μια ακόμα φορά ήταν αποτελεσματικός στον άξονα, χωρίς να κάνει λάθη στις μεταβιβάσεις ακόμα και σε στιγμές που πιέστηκε από τους χαφ του ΟΦΗ. Μετά το 70ο λεπτό φάνηκε να κουράζεται και να μην έχει καθαρό μυαλό.

ΑΝΤΡΙΓΙΑ ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ 7

Η μοναδική αλλαγή του Λουτσέσκου στην ενδεκάδα κόντρα στον ΟΦΗ ηταν ο Σέρβος μεσοεπιθετικός που άρχισε στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής, για να δώσει περισσότερη ταχύτητα μεσοεπιθετικά. Όταν πέρασε στα δεξιά φανερά ένιωσε καλύτερα και έδωσε περισσότερα στον ΠΑΟΚ σε δημιουργία.

ΚΑΛΕΝΤ ΝΑΡΕΪ 7

Ο Γερμανός εξτρέμ έδειξε μια ακόμα φορά την κλάση του στην φάση του 0-1 όπου έφερε την μπάλα ιδανικά μπροστά του και τελείωσε εξαιρετικά στην αριστερή γωνία του Στίβενς, πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ στην σεζόν με τον ΠΑΟΚ. Γεμάτο παιχνίδι από τον Νάρεϊ και στο Ηράκλειο είτε παίζοντας στα δεξια, είτε στα αριστερά αργότερα.

ΝΤΟΟΥΓΚΛΑΣ ΑΟΥΓΚΟΥΣΤΟ 5

Παιχνίδι με αρκετά σκαμπανέβασματα για τον Βραζιλιάνο στο χαφ που δεν… εκπλήσσει κανένα όμως. Είχε κάποιες εκλάμψεις δημιουργικά ενώ από πλευράς πρέσινγκ δεν έδωσε αρκετά πράγματα. Αντικαταστάθηκε λόγω κόπωσης από τον Καντουρί.

ΝΕΛΣΟΝ ΟΛΙΒΕΪΡΑ 5

Τον επέλεξε ξανά ο προπονητής αντί του Μπράντον, θέλοντας να του δώσει ρυθμό και αγωνιστικά λεπτά μετά από τον τραυματισμό που τον άφησε για αρκετό καιρό εκτός δράσης. Έδωσε μάχες με τους στόπερ του ΟΦΗ, έδειξε οτι χρειάζεται ακόμα αρκετο χρόνο ειδικά στην… άχαστη ευκαιρία στο 34ο λεπτό. Αν σε εκείνο το σημείο ο Πορτογάλος εκανε το 0-2 θα ήταν ένα άλλο παιχνίδι…

ΜΑΡΙΟΣ ΤΣΑΟΥΣΗΣ 6

Μπήκε στην θέση του τραυματία Βιεϊρίνια στο 25ο λεπτό και είχε αρκετή δουλειά από την πλευρά του, με τον Λάρσον να βρίσκεται συνεχώς μπροστά του. Καλή εμφάνιση από τον νεαρό μπακ γενικά στο ματς, χωρίς λάθη και με καλές τοποθετήσεις.

ΜΠΡΑΝΤΟΝ ΤΟΜΑΣ 6

Κινητικός και συμμετοχικός ο Ισπανός, κυνήγησε κάθε μπαλιά στην άμυνα του ΟΦΗ κερδιζοντας κατοχές για τον ΠΑΟΚ. Θα μπορούσε να είχε αποφύγει την κίτρινη κάρτα και ρίσκαρε σε 2-3 περιπτώσεις.

ΟΜΑΡ ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ 5

Πέρασε αντί του Αουγκούστο στο γηπεδο αλλά δεν φάνηκε ιδιαίτερα, ενώ ο στόχος ηταν να μπει για να κρατήσει την μπάλα.

ΣΤΕΦΑΝ ΣΒΑΜΠ 5

Μπήκε στο ματς στο 80ο λεπτό αλλά δεν κατάφερε να δώσει κάτι παραπάνω στον άξονα αν και ήταν φρέσκος.