Η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ!

Σε… ρηχά νερά απόδοσης έμειναν οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην ΑΕΛ, με το ισόπαλο 1-1 να αφήνει «ανοιχτή» την υπόθεση πρόκριση.

Αναλυτικά η απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ:

Ζ. ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ         3

Επιστροφή για τον Σέρβο τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια μετά από 80 μέρες και την πρεμιέρα του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα με τον ΠΑΣ Γιάννενα, όπου είχε κάνει ένα σοβαρό λάθος. Έκανε ένα σοβαρό λάθος στο πρώτο μέρος που ευτυχώς ο ΠΑΟΚ δεν το πλήρωσε. Στην φάση του 1-0 ήταν απών…

ΛΥΡΑΤΖΗΣ             5

Για πρώτη φορά την φετινή σεζόν ο Λουτσέσκου εξ’ανάγκης έδωσε φανέλα βασικού στον νεαρό ακραίο μπακ. Ήταν από τα θετικά πρόσωπα του ΠΑΟΚ στο Αλκαζάρ από την αρχή του ματς και βοήθησε σε άμυνα και επίθεση.

ΤΕΪΛΟΡ   4

Φανερά ο Βραζιλιάνος μπακ παίζοντας αριστερά δεν μπορούσε να προσαρμοστεί, αφού το αριστερό πόδι δεν μπορούσε να κάνει ούτε… κοντρόλ και δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα, ενώ είχε χώρους. Στην πρώτη φάση που έπαιξε δεξιά ο ΠΑΟΚ δέχτηκε το γκολ, ενώ επιθετικά δεν έδωσε κάτι.

ΙΝΓΚΑΣΟΝ             5

Επέστρεψε στην ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μετά από 216 μέρες ο Ισλανδός κεντρικός αμυντικός. Μπορεί να έχει έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού αλλά έδειξε όρεξη να δώσει το κάτι παραπάνω ακόμα και δημιουργικά.

ΜΙΧΑΪ     5

Πήρε μια ακόμα ευκαιρία φέτος ο Αλβανός διεθνής κεντρικός αμυντικός. Μπορεί να μην χρειάστηκε να επέμβει ιδιαίτερα στην άμυνα αλλά ήταν συμμετοχικός στην δημιουργία και προσπάθησε να παίξει απλά.

ΕΣΙΤΙ       3

Ένα ακόμα παιχνίδι που ο Νιγηριανός δεν δικαιολόγησε ότι είναι ένας παίκτης με συμβόλαιο 700.000 ευρώ. Πολύ παράλληλο παιχνίδι, ενώ προς το τέλος του πρώτου μέρος έκανε ένα σοβαρό λάθος που έκανε τον Λουτσέσκου να… τραβάει τα μαλλιά του.

ΣΒΑΜΠ   3

Νωχελικός για ένα ακόμα παιχνίδι ο Αυστριακός χαφ που διανύει περίοδο μεγάλου ντεφορμαρίσματος και δεν θυμίζει σε τίποτα τον παίκτη της περσινής σεζόν.

ΜΟΥΡΓΚ 4

Αγωνίστηκε ως δεξί χαφ για τον ΠΑΟΚ στο Αλκαζάρ και πήρε τις περισσότερες εκτελέσεις των στημένων φάσεων, χωρίς όμως να δώσει «πράγματα» μέσα από αυτές.

ΕΛ ΚΑΝΤΟΥΡΙ       4

Με το περιβραχιόνιο ο Μαροκινός στο Αλκαζάρ, έκανε πρεμιέρα ως αρχηγός μετά από τέσσερα χρόνια στον ΠΑΟΚ, παίζοντας στο αριστερό άκρο της μεσαία γραμμής. Χωρίς εμπνεύσεις δεν έβγαλε την ποιότητα του μέσα στο γήπεδο.

ΑΚΠΟΜ  3

Η ευκαιρία που χάνει στο 36ο λεπτό θέλει… προσπάθεια για να την χάσεις μετά από εξαιρετική πάσα στον χώρο του Μιχάι. Ο Άγγλος φορ σπατάλησε και από νωρίς μια φάση για να σκοράρει.

ΣΦΙΝΤΕΡΣΚΙ          5

Ο Πολωνός φορ ήταν απλή αναφορά στο πρώτο ημίχρονο για τον ΠΑΟΚ, κινούμενος αρκετά μακριά από τον χώρο δράσης του ενώ δεν έβγαλε καμία συνεργασία με τον Άκπομ.

Α. ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ        5

Έδωσε λίγο νεύρο στον ΠΑΟΚ μεσοεπιθετικά, ζήτησε την μπάλα και κινήθηκε στους χώρους κάνοντας ότι περισσότερο μπορούσε αν και φανερά μπήκε στο παιχνίδι εκνευρισμένος..

ΣΙΝΤΚΛΕΪ               4

Ο Βραζιλιάνος έχει μια ανεξήγητη εμμονή αν και αριστερός μπακ, να φέρνει την μπάλα στο δεξί για να κάνει σέντρα. Ήταν κάτι σαν εξτρέμ, αλλά πέραν του κερδισμένου φάουλ για το 1-1 δεν έδειξε κάτι…

ΚΟΥΡΤΙΤΣ               5

Από το 63ο λεπτό που μπήκε στο ματς μέχρι και το 95’ έκανε μόνο λάθη, αλλά τουλάχιστον με μια εξαιρετική εκτέλεση φάουλ γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από ένα άνευ προηγουμένου κάζο στο Αλκαζάρ.

ΜΠΙΣΕΣΒΑΡ           5

Τον έβαλε ο Λουτσέσκου στο ματς για να έχει μια παραπάνω επιλογή μεσοεπιθετικά και η αλήθεια είναι πως μετά το 76ο λεπτό που μπήκε ήταν αυτός που προσπάθησε περισσότερο όλων να δημιουργήσει.