Ήττα παρά την προσπάθεια στο ντέρμπι για τον ΠΑΟΚ!

Αγωνιζόμενος με αρκετές αλλαγές στη βασική του σύνθεση λόγω των πολλών προβλημάτων και του τελικού, ο ΠΑΟΚ γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τον Ολυμπιακό, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής στα play off της Super League.

Stoiximan: Εδώ κάνεις το παιχνίδι σου! Με το MatchCombo συνδυάζεις διαφορετικές επιλογές ενός αγώνα σε ένα στοίχημα! Πάτα εδώ!

Ο Δικέφαλος κατάφερε να μπει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις για την περιοχή του Σα. Οι «φιλοξενούμενοι» μόλις στο πέμπτο λεπτό θα μπορούσαν να έχουν πάρει το προβάδισμα, με τον Πορτογάλο τερματοφύλακα να αποκρούει το πλασέ του Κρμέντσικ. Η κυριαρχία της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τον Τζόλη στο 19’ να στέλνει την μπάλα άουτ.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισορροπήσει και να αναλάβει τα ηνία. Με τους γηπεδούχους να πιέζουν όλο και περισσότερο, ο Ελ Αραμπί στο 32’ σέρβιρε στον Μασούρα, ο οποίος με δυνατό σουτ έκανε το 1-0. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και στο 36’ ο Ανδρούτσος είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Το πρώτο μέρος δεν έκρυβε κάτι περισσότερο, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με γηπεδούχους και φιλοξενούμενους να δίνουν μάχες στο χώρο του κέντρου για τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο ευκαιρίες για με τους Μασούρα και Μπρούμα. Από την πλευρά του ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα των μεσοεπιθετικών του, χωρίς ωστόσο κάτι περισσότερο. Με τις αλλαγές του ο Γκαρσία προσπάθησε να δώσει ώθηση στην ομάδα του, θέλοντας να πιέσει την αμυντική λειτουργία των «ερυθρόλευκων», κάτι ωστόσο που δεν μπόρεσε να γίνει, από την στιγμή που οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους. Τα δεδομένα του αγώνα δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος, με τον Πειραιώτες να φτάνουν τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα, με το 1-0 να είναι το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (8’ Καμαρά), Χολέμπας, Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μασούρας, Ελ Αραμπί (77’ Χασάν), Μπρούμα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαϊηλίδης (78’ Κρέσπο), Λύρατζης (46’ Μιχάι), Αουγκούστο, Τσιγγάρας, Μπάμπα. Τζόλης (78’ Κωνσταντέλιας), Ουάρντα (60’ Ζίβκοβιτς), Κρμέντσικ (60΄Σφιντέρσκι).