«Καθάρισε» εύκολα τον ΟΦΗ και… προσπέρασε

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας εύκολα με 3-0 του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα ο Δικέφαλος ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όντας στο +1 από την ΑΕΚ.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο έβδομο λεπτό, ο Αουγκούστο βρέθηκε σε θέση βολής μετά το λάθος του Βάτερμαν αλλά το πλασέ ήταν άστοχο. Η απάντηση των Κρητικών στις χαμένες ευκαιρίες ήρθε στο 11’ με τον Τσιλιανίδη να σουτάρει και την μπάλα να περνάει εκτός τελικής γραμμής. Έπειτα από το πρώτο εκρηκτικό 15λέπτο, οι δύο ομάδες έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, με τα διαδοχικά λάθη στο χώρο του κέντρου να επηρεάζουν την εικόνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, μην μπορώντας ωστόσο να διασπάσουν την άριστη αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων. Με την πάροδο του χρόνου τα δεδομένα της αναμέτρησης δεν άλλαξαν με το ισόπαλο 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ο Δικέφαλος προσπάθησε να γίνει περισσότερο πιεστικός για την εστία του ΟΦΗ, χωρίς ιδιαίτερα αποτελέσματα. Μάλιστα, στο 50’ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Τσιλιανίδη, αλλά το γκολ τους τελικά δεν μέτρησε με τον Φωτιά να εξετάζει το VAR για φάση πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ, το οποίο και δόθηκε σωστά σε παράβαση του Βούρου. Ο… συνήθης ύποπτος Κούρτιτς ήταν εύστοχος, βάζοντας σε θέση… οδηγού τους γηπεδούχους.

Μετά το γκολ, η αναμέτρηση είχε αρκετά νεύρα, με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη. Ο Δικέφαλος χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, κράτησε τους Κρητικούς μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη. Στο 76’ ο Κούρτιτς μετά από την ατομική ενέργεια του Μπίσεσβαρ βρέθηκε σε θέση βολής και έκανε το 2-0. Έξι λεπτά αργότερα ο Σφιντέρσκι σκόραρε με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Ο Πολωνός τελικά στο 84’ κατάφερε να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ, μετά από λάθος του Βάτερμαν.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (74’ Σίντκλεϊ), Τσιγγάρας (63’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Αουγκούστο (63’ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (63’ Μιτρίτσα), Άκπομ (80’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Πασαλίδης (88’ Mαρινάκης), Βούρος, Γιαννούλης, Μεγιάδο (70’ Καμάου), Τοράλ (83’ Ναμπί), Γκαγιέγκος, Μπαλογιάννης, Νέιρα (83’ Φαν Ντούινεν), Ντε Γκουζμάν, Τσιλιανίδης (70’ Ντουρμισάι).