Κρίμα και άδικο! Αποκλεισμός στην Τούμπα με… κρύα ήττα!

Κρίμα και άδικο! Αποκλεισμός στην Τούμπα με... κρύα ήττα!

Με την… τύχη να του γυρίζει την πλάτη, ο ΠΑΟΚ πληρώνοντας δύο λάθη στην άμυνα και το γεγονός πως δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ηττήθηκε με 2-1 από την Κράσνονταρ στην Τούμπα.

Μετά το εν λόγω αποτέλεσμα, ο Δικέφαλος έμεινε εκτός ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ και θα συνεχίσει την ευρωπαϊκή του περιπέτεια στο Γιουρόπα Λιγκ.

Οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησαν με το πόδι στο… γκάζι τον αγώνα, καθώς από τα πρώτα κιόλας λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν την κατοχή της μπάλας, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση έξω από την περιοχή των Ρώσων. Ωστόσο, οι λανθασμένες επιλογές στην τελική πάσα, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και στη συνέχεια, με τον Δικέφαλο να πιέζει και να δημιουργεί τις πρώτες του καλές στιγμές. Στο 16΄ ο Ζίβκοβιτς και στο 18’ ο Ελ Καντουρί απείλησαν με σουτ, χωρίς πάντως κάτι περισσότερο.

Μετά το 25’ οι Ρώσοι ανέβασαν την απόδοση τους, κρατώντας περισσότερο την μπάλα. Αυτό πάντως δεν αποτέλεσε εμπόδιο για τους «ασπρόμαυρους» να διατηρήσουν την επιθετικότητα τους, με τον Κρέσπο στο 34’ να χάνει από κοντά την ευκαιρία, στέλνοντας την μπάλα στα χέρια του Σαφόνοβ. Από εκεί και μετά, η Κράσνονταρ πάγωσε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό, με το 0-0 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η Κράσνονταρ ξεκίνησε δυνατά και έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα. Ωστόσο, η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση, καθώς μετά το πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε την ένταση της πίεσης του, έχοντας τους Ουαγκέ και Τσόλακ στην ενδεκάδα. Ο Δικέφαλος παρά το γεγονός πως έφτανε με χαρακτηριστική άνεση μέχρι την μεγάλη περιοχή των Ρώσων, δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις συνθήκες για να σκοράρει. Έτσι φτάσαμε μέχρι το 73ο λεπτό, όταν ο Μιχαηλίδης μετά το γύρισμα του Σμολνίκοφ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Ζίβκοβιτς για το 0-1 της Κράσνονταρ. Η

αντίδραση του ΠΑΟΚ ήρθε μόλις τρία λεπτά αργότερα, με τον Ελ Καντουρί να σκοράρει μετά από σέντρα του Σβαμπ. Η… μοίρα ωστόσο του ΠΑΟΚ δεν του έκανε το χατίρι, καθώς με τη επανέναρξη του αγώνα οι Ρώσοι μπήκαν εκ νέου σε θέση οδηγού με τον σκόρερ τον Καμπελά μετά το δοκάρι του Βιλένα. Με τη ψυχολογία να έχει γίνει ξεκάθαρα υπέρ τους οι φιλοξενούμενοι στα επόμενα λεπτά του αγώνα, διατήρησαν το σκορ, με το 2-1 να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Ιταλού διαιτητή.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο (58’ Ουαγκέ), Ινγκασον, Βαρέλα (76’ Σφιντέρσκι), Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (58’ Τσόλακ), Τζόλης, Α. Ζίβκοβιτς.

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Σαφόνοβ, Πετρόβ, Μαρτίνοβιτς, Κάιο, Ραμίρεζ, Ούτκιν (58’ Σμολνίκοφ), Καζίνσκι (83’ Καμπόλοφ), Βιλένα, Κλάεσον, Καμπελά (85’ Σουλεϊμάνοφ), Μπεργκ.