Ξέσπασμα… ντόρτι με super δίδυμο Άκπομ-Λάμπρου

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να επιβληθεί εύκολα με 4-0 του ΟΦΗ για την 23η αγωνιστική της Super League.Με το εν λόγω αποτέλεσμα ο Δικέφαλος παρέμεινε σε απόσταση… βολής από την κορυφή και πλέον στρέφει το βλέμμα του στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Οι ποδοσφαιριστές του Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησαν τον αγώνα χωρίς μεγάλη ένταση, πράγμα που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να διατηρούν εύκολα ανέπαφη την εστία του Σωτηρίου. Με τον ΠΑΟΚ να έχει ανούσια κατοχή και τον ΟΦΗ να αμύνεται σωστά, το ισόπαλο 0-0 δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι την ανάπαυλα.

Με την επάνοδο των δύο ομάδων και τις διορθωτικές κινήσεις από τον πάγκο, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στον αγωνιστικό χώρο. Η πίεση προς την πλευρά των Κρητικών αυξήθηκε, πράγμα που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους. Στο 50ο λεπτό ο Λημνιός ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Μπράουν, με τον Μπίσεσβαρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να αστοχεί. Ωστόσο, στην εξέλιξη της φάσης, ο Τσούμπα Άκπομ έγινε κάτοχος της μπάλας και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Δικέφαλος συνέχισε να πιέζει και δέκα λεπτά αργότερα, ο Άγγλος επιθετικός μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Λάμπρου από τον Γιάννούλη. Έχοντας προβάδισμα δύο τερμάτων, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο απελευθερωμένοι και έφτασαν σε ακόμα δύο γκολ για το τελικό 4-0. Αρχικά, στο 66’ ο Λάμπρου με εξαιρετική κεφαλιά μετά από σέντρα του Μίσιτς, ανέβασε τον δείκτη του σκορ, ενώ το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Αουγκούστο στο 83’.

Στα υπόλοιπα λεπτά, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό, χωρίς ωστόσο να σημειώσει κάποιο άλλο γκολ.