Μαγική εικόνα και νέα απώλεια για τον ΠΑΟΚ!

Παρά το γεγονός πως είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα ο ΠΑΟΚ έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, πληρώνοντας ένα από τα λίγα αμυντικά λάθη που έκανε.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας «συγκάτοικο» στους 51 βαθμούς την ΑΕΚ.

Ο Δικέφαλος ξεκίνησε τον αγώνα αρκετά δυνατά, με τον Σφιντέρσκι να απειλεί για πρώτη φορά μόλις στο πέμπτο λεπτό, όταν ο Παπαδόπουλος κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα έχοντας και τη βοήθεια του δοκαριού. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν και στα επόμενα λεπτά να είναι επιθετικοί και να πιέζουν τους Αρκάδες, οι οποίοι αρκέστηκαν σε παθητικό ρόλο. Στην μοναδική επίθεση που είχαν οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πριν το γκολ, όταν ο Ίνγκασον γύρισε τη μπάλα στον Πασχαλάκη αυτός έχασε το κοντρόλ αλλά τελευταία στιγμή απομάκρυνε με το χέρι πάνω από τη γραμμή. Η επιθετικός μονόλογος συνεχίστηκε, με τον Σφιντέρσκι να απειλεί για δεύτερη φορά στο 22’ αλλά το σουτ του να σταματά στο δοκάρι. Μετά το ημίωρο ο Αστέρας Τρίπολης μπόρεσε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα και να κρατήσει τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία μακριά από την περιοχή. Έτσι το ισόπαλο 0-0  διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι «ασπρόμαυροι» είχαν την μπάλα στην κατοχή τους, χωρίς ωστόσο τη δημιουργία ευκαιριών. Η υπεροχή του ΠΑΟΚ τελικά απέδωσε καρπούς στο 56’ όταν ο Αουγκούστο έκανε το κλέψιμο, μεταβίβασε την μπάλα στον Σφιντέρσκι, με τον Πολωνό να τελειώνει ιδανικά τη φάση για το 0-1. Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε μόλις για εννιά λεπτά, όταν ο Ο Μουνάφο πίεσε τον Ουάρντα που προσπάθησε να απομακρύνει αλλά η μπάλα κόντραρε στο παίχτη του Αστέρα και κατέληξε στα δίχτυα. Παρά την απρόσμενη εξέλιξη με την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παράγουν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή και να απειλούν τον Παπαδόπουλο. Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, ο Πάμπλο Γκαρσία ρίσκαρε βάζοντας στο παιχνίδι και τον Κρμέντσικ. Ωστόσο, μέχρι το τέλος τα πράγμα δεν διαφοροποιήθηκαν, με το ισόπαλο 1-1 να «σφραγίζει» τις ενέργειες των δύο ομάδων.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Αλβάρεζ, Σουάρεζ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο (78’ Μπελόκ), Τιλίκα (79’ Κρέσπι), Σίτο (67’ Ιγκλέσιας), Φερνάντεζ (16’ Ριέρα), Μπαράλες.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Ντόουγκλας, Σβαμπ (76’ Κρμέντσικ), Ουάρντα (83’ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (58’ Ελ Καντουρί), Σφιντέρσκι.