Μάγκας ΠΑΟΚ, κατάθεση ψυχής και επική πρόκριση στο Καραϊσκάκης!

Κάνοντας κατάθεση ψυχής, ο ΠΑΟΚ με το ισόπαλο 1-1 στον επιπλέον χρόνο της παράτασης (0-0 στην κανονική διάρκεια) πήρε επική πρόκριση στο Γ. Καράισκακης απέναντι στον Ολυμπιακό και θα διεκδικήσει ακόμα ένα τρόπαιο στον τελικό του ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους «ασπρόμαυρους» να έχουν συντηρητική λογική στο παιχνίδι τους, κάτι που δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να εκμεταλλευτούν τη δυναμική της έδρας. Με τον ΠΑΟΚ να συνεχίζει στο ίδιο στιλ, ο Σίντκλεϊ είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 24’ με δυνατό σουτ από τα αριστερά. Με την πάροδο του χρόνου, οι παίκτες του Λουτσέσκου πήραν περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν  επικίνδυνες καταστάσεις. Ωστόσο, παρά το γεγονός της αυξημένης κατοχής μπάλας, ο Δικέφαλος δεν μπόρεσε να φτάσει με αξιώσεις στην περιοχή του Βατσλίκ.

Με τις προσωπικές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο, οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν κάτι αξιοσημείωτο μέχρι το 40’. Σε εκείνο το σημείο ο Μασούρας βρέθηκε σε σημείο βολής αλλά ο Πασχαλάκης απομάκρυνε εντυπωσιακά την μπάλα κρατώντας το μηδέν για την εστία του. Το πρώτο μέρος έκλεισε με τον Γκόμεθ να μην αποβάλει ως όφειλε τον Σισέ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, μετά από ένταση που υπήρξε με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς.

Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο ρυθμός του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε. Από την μια ο Ολυμπιακός προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και τον ΠΑΟΚ από την άλλη να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικός. Στα επόμενα λεπτά,  οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση για… ρίσκα, κάτι που είχε ως συνέπεια την έλλειψη φάσεων στις εστίες των Βατσλίκ και Πασχαλάκη. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας ο Ράζβαν Λουτσέσκου έπαιξε το… χαρτί του Μιτρίτσα, με τον Ρουμάνο να κάνει άμεση αισθητή την παρουσία του, καθώς στο 66’ ανάγκασε τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώξει εντυπωσιακά το σουτ που έκανε.

Έξι λεπτά αργότερα ο ΠΑΟΚ έφτασε ξανά μια ανάσα από το γκολ, με τον Βατσλίκ να σταματάει το πλασέ του Λύρατζη. Στο 73’ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει με τον Μασούρα αρχικά και τον Ροντρίγκες στη συνέχεια να μην μπορούν να σκοράρουν. Στο τελευταίο κομμάτι, ο αγώνας πήρε ρυθμό, με τις δύο ομάδες να αναζητούν το γκολ της πρόκρισης. Στο 81’ o Πασχαλάκης νίκησε τον Λαλά σε δυνατό σουτ, ενώ στο 83’ ο Βατσλίκ σταμάτησε εντυπωσιακά με ψηλοκρεμαστό του Σοάρες από το κέντρο. Ο πορτιέρο του Ολυμπιακό δύο λεπτά αργότερα έκανε ακόμα μια επέμβαση σε σουτ του Μιτρίτσα. Στα λεπτά μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με το ισόπαλο 0-0 να οδηγεί τον ημιτελικό στον επιπλέον χρόνο της παράτασης.

Στο έξτρα ημίωρο, οι δύο ομάδες φάνηκαν αρκετά κουρασμένες , με τον Ολυμπιακό να είναι λίγο περισσότερο δραστήριος. Στο 103’ o Eλ Αραμπί βρέθηκε εντός περιοχής, με τον Πασχαλάκη να πέφτει στα πόδια του. Το VAR αφού εξέτασε τη φάση, έστειλε τον Γκόμεθ στο video, με τον Ισπανό να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Ελ Αραμπί που ανέλαβε την εκτέλεση στο 105’ δεν αστόχησε για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ ζήτησε με τη σειρά του παράβαση πέναλτι, αλλά ο Γκόμεθ μετά τη χρήση του VAR υπέδειξε τη συνέχεια του αγώνα. Όντας με την πλάτη στον τοίχο… ο Δικέφαλος έκανε… all in με το δίδυμο Τσόλακ – Ολιβέιρα,  αναζητώντας το γκολ της πρόκρισης. Οι δύο ποδοσφαιριστές στο 108’ συνεργάστηκαν άψογα, με τον Κροάτη να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Βατσλίκ. Μέχρι το φινάλε, οι «ασπρόμαυροι» κράτησαν τους γηπεδούχους μακριά από την περιοχή του Πασχαλάκη, φτάνοντας έτσι σε μια επική πρόκριση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Λαλά (111’ Κουντέ), Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (11’ Βρουσάι), Μ. Καμαρά (61’ Καρβάλιο), Μασούρας (87’ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (75’ Α. Καμαρά), Τικίνιο (75’ Ελ Αραμπί).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89’ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46’ Σοάρες / 105’ Τσόλακ), Μουργκ (62’ Μιτρίτσα / 89’ Τέιλορ), Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ (72’ Ολιβέιρα).