Μια “ασπρόμαυρη” ανατροπή μέσα στο χιόνι! (vid)

Σαν σήμερα στις 16/12/2001, ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε στην χιονισμένη Τούμπα τον ΟΦΗ, σε παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της περιόδου 2001-2002 και πέτυχε μια από τις μεγάλες ανατροπές στην ιστορία του.

Το παιχνίδι έγινε σε μια χιονισμένη Τούμπα και ο ΟΦΗ αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ στο 5ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Κολιστσιδάκης πήρε την πρώτη κεφαλιά, η άμυνα ολιγώρησε και ο Αδάμος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ.

Στο 12′ ο Γεωργιάδης ανατράπηκε από τον Δερμιτζάκη μέσα στην περιοχή, ο Παπίλιας έδειξε την άσπρη βούλα (όσο αυτή φαινόταν!), αλλά ο Γεωργιάδης που εκτέλεσε το πέναλτι είδε τον Μπεκιάι να το αποκρούει.

Με την έναρξη της επανάληψης, η παγωμένη Τούμπα, πάγωσε ακόμη περισσότερο, κυριολεκτικά και μεταφορικά! Ήταν το 47ο λεπτό, όταν ο Τοχούρογλου μπερδεύτηκε με τον Κατσιαμπή, μπήκε ανάμεσά τους ο Γκόμεζ και με πλασέ στην κενή εστία σημείωσε το 0-2!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σοάρες βρέθηκε φάτσα με το 0-3, όμως έστειλε την μπάλα άουτ! Κάπου εκεί ο ΠΑΟΚ ξύπνησε για τα καλά! Έτσι στο 55′ Κωνσταντινίδης – Καραδήμος συνδυάστηκαν και ο τελευταίος με διαγώνιο σουτ μείωσε σε 1-2. Στο 60′ ο Οκκάς με σουτ πέτυχε το 2-2 και πέντε λεπτά αργότερα ο Γεωργιάδης απέφυγε τρεις αμυντικούς με εξαιρετική προσπάθεια, γύρισε την μπάλα, ο Μπεκιάι απέκρουσε και ο Γιασεμάκης που καιροφυλακτούσε, με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 3-2, ξεσηκώνοντας τους 3.000 περίπου θεατές (1.884 τα εισιτήρια), που παρακολούθησαν το παιχνίδι!

ΠΑΟΚ : Τοχούρογλου, Νάστος, Χασιώτης, Κατσιαμπής, Καραδήμος, Καφές, Κωνσταντινίδης, Οκκάς (87′ Κουλακιώτης), Γεωργιάδης, Γιασεμάκης (74′ Σπάσιτς), Λουτσιάνο (46′ Φρούσος)

ΟΦΗ : Μπεκιάι, Μπελεβώνης, Κολιτσιδάκης, Πίτσος, Αδάμος, Κιάσος (64′ Ηπειρώτης), Διγκόζης, Δερμιτζάκης (80′ Ιορδανίδης), Νιόμπλιας, Σοάρες, Γκόμεζ.