Ο αντίπαλος “βουνό” και η τύχη που γύρισε την πλάτη

Συντάκτης: Χωρίς σχόλια Share:

Όταν ο αντίπαλος είναι «βουνό» και έχει και την τύχη με το μέρος του τότε είναι λογικό να μην μπορείς να κάνεις την υπέρβαση και να έρχεται ως φυσιολογικό και τιμητικό αποτέλεσμα η ισοπαλία.

Τα συμπεράσματα είναι τα εξής:

Και στο τρίτο ματς μέσα στη Τούμπα ο Άγιαξ ήταν τυχερός, πετυχαίνοντας γκολ από αυτογκόλ και «σπόντα».

Ο ΠΑΟΚ από το 25΄ μέχρι το 45΄ πήρε το κέντρο με Εσίτι, Ελ Καντουρί και Μπίσεσβαρ, πίεσε τους Ολλανδούς, γύρισε το ματς και αν έκανε το 3-1 ο Πέλκας στο 41΄ η εξέλιξη του αγώνα θα ήταν διαφορετική.

Ο Άγιαξ ισοφάρισε με τυχερό γκολ, αλλά η ανωτερότητά του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καθολική.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ τα έδωσαν όλα στο πρώτο ημίχρονο και από την υπερπροσπάθεια κουράστηκαν και «έκατσαν» στο δεύτερο με χαρακτηριστικό παράδειγμα τον Μπίσεσβαρ που ήταν και ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ.

Ο Άγιαξ ήταν τυχερός για άλλη μία χρονιά μέσα στη Τούμπα και ο ΠΑΟΚ άτυχος που έπεσε πάνω του, γιατί απέδειξε πως ήταν καλύτερη ομάδα και από το 2010 και από το 2016.

Οι ελπίδες για ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ λιγόστεψαν πολύ, αλλά στο ποδόσφαιρο όλα γίνονται…