ΠΑΟΚ από ατσάλι… πέρασε και από την Κρήτη!

Με τους βαθμούς της νίκης έφυγε από την Κρήτη ο ΠΑΟΚ περνώντας έτσι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος.

Ο Δικέφαλος που έδωσε συνέχεια στο εντυπωσιακό αήττητο σερί που τρέχει στη Super League, έκαμψε με 1-0 την αντίσταση του ΟΦΗ, με τους Κρητικούς να γλιτώνουν υψηλότερο σκορ λόγω του εξαιρετικού Σωτηρίου.

Η αναμέτρηση της δέκατης αγωνιστικής ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα, πράγμα που βοήθησε στην παραγωγή φάσεων μπροστά στις εστίες. Από την πλευρά του ο Δικέφαλος σε τρεις περιπτώσεις είδε τον τερματοφύλακα των Κρητικών να σταματάει τις επιθετικές πρωτοβουλίες των παικτών του Αμπέλ Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι στο δεκάλεπτο από το 15’ μέχρι το 25’ είχαν δύο καλές στιγμές, με τον Ζίβκοβιτς να απαντά. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-0.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ρυθμός συνέχισε να είναι αρκετά καλός, με τις δύο ομάδες ωστόσο να μην είναι απειλητικές. Όλα αυτά μέχρι το 56ο λεπτό, όταν ο Μίσιτς έλυσε τον… γόρδιο δεσμό της αμυντικής λειτουργίας των γηπεδούχων. Ο Κροάτης μέσος, μετά την εξαιρετική συνεργασία των παικτών του ΠΑΟΚ έκανε το σουτ, που κατέλειψε στα δίκτυα. Από εκείνο το σημείο και μετά, ο Δικέφαλος κατάφερε να παγώσει τον ρυθμό και χωρίς να απειληθεί έφτασε σε ένα ακόμα «τρίποντο». Μάλιστα, στο 77’ ο Καντουρί θα μπορούσε να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας, αλλά και πάλι ο Σωτηρίου είπε «όχι».